Състраданието е човешка черта, която много хора изпитват, щом видят някой в беда. През годините у нас все повече хора се опитват да помагат на някого изпаднал в беда или да се включат при справянето в ситуации на бедствия и аварии. Тези прояви на хуманност заслужават най-големи адмирации.

За да бъде състраданието не просто въпрос на емоция е нужно нещо повече и това е да се включиш реално при оказването на помощ. Има народи, където да подадеш ръка на изпаднал в беда човек се е превърнало в модел на мислене и поведение. Дори в банални ситуации, просто спира човек, помага ти и си тръгва. Така тези общества правят живота различен. Схващането, че някой друг има задължението и че държавата е тази, която трябва да помогне е нещо, което никога няма и не може да компенсира личният акт на подадена ръка.

У нас най-голямата неправителствена организация, макар и държавно финансирана, е БЧК. В нея членуват и най-голям брой доброволци. Доброволците на БЧК се включват при различен тип кампании – от раздаването на храни, вода и други помощи от първа необходимост, до участие в конкретни операции в резултат на бедствия, аварии, инциденти в планината и на вода.

Освен обучени и щатни спасители, при тези критични събития участват и доброволци. Част от тях са специално обучени в даване на първа помощ, психологическа подкрепа, извеждане на хора от труднодостъпни места, посредством специализирани способи и техника. Тази категория доброволци са хора, които са с различни професии, но са придобили умения и познания, необходими за адекватна намеса при необходимост.

Тези хора са специално обучени и това е разликата между тях и онази категория добри хора, които искат и идват на помощ при необходимост.

През последните няколко години при наводнения или горски пожари все повече хора се притичат на помощ и затова е важно да се знае, че за да си ефективен и полезен е необходима и определена подготовка. Всеки може да я придобие и това ще го направи много по-полезен. Нещо повече, неподготвеният човек може лесно да се превърне от желаещ да помага и спасява в човек, който трябва да бъде спасяван.

Въпрос на лично усилие е да се подготвиш, дори в най-важната и привидно лесна, но животоспасяваща способност на първа помощ. От там може да надграждаш ако искаш и в допълнителни умения, като това да извадиш давещ се човек или да си част от екип, работещ с алпийски инвентар за извеждане на пострадал от труднодостъпно място. Затова и доброволците на БЧК са част от специализирани обучения.

Не само личните умения са от значение, но и да знаеш при едно бедствие какво прави МВР, военни, бърза помощ и от там БЧК, защото в тази организация първо се намесват специализираните звена на държавно ниво. Когато наблюдаваш едно учение, може най-ясно да разбереш реда и принципите при организиране на една спасителна операция.

Професионалистите са си професионалисти. Те винаги ще играят своята водеща роля, но колкото повече хора повишават своята култура в познаването на практиките за оказване на първа помощ, толкова по-голяма е вероятността да се спаси някъде човешки живот и това да го направите вие.

Как протича едно учение на БЧК и на какво се учат доброволците, вижте във видеото.