Образователното министерство ще осигури милион и половина за паник бутони и охранителни камери в училищата. Целта - да се пресекат случаите на агресивно поведение на външни лица, включително и на родители в училищните дворове и класните стаи.

А неправителствени организации обучават медицинските сестри в детските градини и училищата да поставят инсулин на децата. Сега това не е възможно и създава голям проблем на родителите.

Сега медицинските сестри в училищата и детските градини нямат право да извършват манипулации като поставянето на инсулин, например. Миналата година здравните власти поеха ангажимент за нормативна промяна, която да им го разреши, но тя все още се бави. А обученията на медицинските сестри в цялата страна започнаха.

От малък – с глюкомер

Второкласникът Георги е с диабет. Докато е на училище мери сам кръвната си захар и си поставя инсулин. Няколко пъти.

При по-малките деца това се прави от родителите им, които ходят няколко пъти на ден до училището или детската градина. А това на свой ред им създава проблем с работодателя.

Затова бащата на Георги смята, че е крайно време на медицинските сестри да се разреши тази грижа: „Важно е да знаеш, че има медицинско лице, което може да положи адекватна грижа за детето ти".

Родителите се нуждаят от отмяна

Практиката на запад показва, че медицинските сестри имат това право като децата с диабет постъпват в градините и училищата с подробен протокол с указания от личния лекар и родителите.

"Училището трябва във времето, в което детето е там, да подмени семейството в лечението", смята и ендокринологът д-р Радка Савова.

В края на миналата година здравното министерство подготви нормативни промени, които да разрешат казуса.

Оказва се обаче, че заради структурни и административни промени в министерствата на здравеопазването и на образованието е сформирана нова работна група, която наново ще преработи текстовете. Като предстоят поправки и в Закона за здравето.

Обученията са в ход

Междувременно, докато чака, Асоциацията на децата и младите хора с диабет обучава сестрите. Тази година ще бъдат посетени 12 града.

Обученията текат от 2010-та година насам - с надеждата, че промени ще има.

Снимка: bTV

Кога промяната реално ще се случи и медицинските сестри в училищата и детските градини ще имат повече задължения, не е ясно.

Продължаваме да следим темата.