От антракс почина 53-годишен фермер от варненското село Млада гвардия. Той е бил собственик на заразена крава. Над 20 души са под наблюдение и спешно пият антибиотици, за да не развият симптомите.

Мъжът е живял в къщата, където е било и транжирано заразеното животно. Той и още 22 души от 6 градове и села във Варненско са консумирали месо от заразената с антракс крава.

Животното след това е изхвърлено на сметището, което е на няколко десетки метри по-надолу от дома на стопанина. За съжаление, пробите и от бунището са положителни за антракс.

Спешни мерки

Една от кравите на пастира се разболява преди 10 дни. Мъжът и негови познати колят животното. Ядат част от месото, друга част предават на кланица. Там приготвят наденици, от които пък ядат още хора от други населени места.

„От всички тези хора няма някой, който да съобщава за оплаквания или някакви симптоми”, посочи Янка Драганова от РЗИ-Варна.

На хората, яли от месото, превантивно са раздадени антибиотици, но профилактиката е срещнала силна съпротива.

Следобед къщата беше обеззаразена, а от хората бяха взеха проби за анализ. Живеещите в съседната къща са обезпокоени – до момента в селото е имало пълно мълчание по въпроса.

От РЗИ посочиха, че ще се направи имунизация срещу антракс на всички стада в селото, като в момента има възбрана да се извеждат на паша.

Селските стопани, обгрижващи останалия добитък в селото са информирани.Няма данни за заразен добитък.

Какво представлява болестта

Антраксът се предава на хората чрез контакт със заразени животни. Изключително рядко се разпространява от човек на човек. При ненавременно лечение води до смърт. Трети ден от болницата не е освободено тялото на починалия Румен Янков.

Здравните власти успокояват, че опасност за населението няма, защото са взети всички необходими мерки. Все пак в случай на нужда е създадена организация за приемане на нуждаещи се в Инфекциозната клиника във Варна.