От печат излезе биографичната книга „Загадката Людмила Живкова”. Авторът й Крум Благов гостува на „Тази сутрин”. Ако беше жива, дъщерята последния държавен ръководител на България от годините на комунистическия режим Тодор Живков щеше да навърши 70 години това лято.
Много митове и загадки са обгръщали винаги житейската й история. За да разсее част от тях Благов се рови в архивите на ЦК, на ДС и поставя много интересни въпроси.
От своя анализ Благов стигнал до заключението, че главният политически опонент на Живкова е Милко Балев, член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП и дясна ръка на бившия „първи”. „Изглежда се е борел за място в сърцето му,” коментира авторът.
Мразела Милко Балев, наричала го "квазимодо"
Живкова дори забранявала на сътрудниците си да общуват с него.
„Заради политическата конюнктура тогава всички тези конфликти се пазеха в тайна, партията беше единна. Затова са се разрешавали по друг начин – с интриги, със задкулисни ходове,” отбелязва Благов, който определя книгата си като „панорама на епохата и върхушката в България по онова време с главен герой Людмила Живкова”.
Съратници на Людмила и политици от отминалото време отбелязват, че ако беше живяла още малко, Милко Балев щял да се прости с всичките си постове.
Интригите обаче не били силната страна на иначе смелата Людмила Живкова, която се противопоставяла дори на генерални секретари на ЦК на КПСС. „Това да се противопоставиш на Москва тогава беше много рисковано,” коментира Крум Благов.
Луканов предложил брак на Живкова, тя отказала
„Людмила Живкова е била една принцеса, винаги е живяла с милиционер пред вратата,” казва авторът на биографията. Дъщерята на генералния секретар била доста ухажвана, но не е търсила връзки с тогавашния хайлайф, а напротив – отхвърляла предлаганите й „династически бракове”.
„Има сведения, че Андрей Луканов й е предложил да се оженят след първия й развод,” каза Благов. Аргументът му бил, че с такъв брак, двете най-влиятелни фамилии в партията щели да управляват България трайно и спокойно. И двамата й съпрузи обаче, Любомир Стойчев и Иван Славков, са инженери – мъже от народа.
Йоги спасили зрението на Людмила Живкова
Животът на Людмила Живкова може да се раздели на два периода – до и след смъртта на майка й. Д-р Мара Малеева, която била по-влиятелната личност в семейството и дори командвала Живков, била категорично против политическата кариера на Людмила.
Началото на политическата й кариера е в периода 1971 – 1973 г., преди катастрофата. Инцидентът на 12 ноември ‘73-а година става с кола на УБО на „Околовръстното шосе” и обстоятелствата около него се пазят в тайна. Докато я карат към болницата става втора катастрофа – Людмила Живкова е много тежко ранена. Зрението й е увредено и традиционната медицина не успява да й помогне. Успява да го възстанови с помощта на йога.
„Този момент е обрат в личния й живот. Дотогава тя пуши, пийва в компания – всичко това спира,” коментира авторът на биографичната книга Крум Благов.