Вносителите на законопроекта за либерализация на забраната за пушене се мотивират с съмнителна статистика за хората, които подкрепят тютюнопушенето в закрити помещения. Това заяви председателят на „България без дим" д-р Павел Антонов в дискусия с депутата от БСП Спас Панчев, превърнал се в един от най-активните защитници на стария режим.
„3,5 милиона българи са пушачи – това е повече от половината българи. Пушачите искат да имат право на избор. Говорил съм с много представители на бранша, има и такива, които са доволни, но повечето искат да се върне предишния режим. Имаме данни от ресторантьорския бранш – от техни проучвания повече от 85% искат да се възстанови пушенето в отделни помещения”, аргументира се Панчев.
Д-р Антонов контрира, че посоченият „бранш” си има име и то е Благой Рагин, председател на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите. „Данните му никога не са излизали от независим изследовател”, подчерта председателят на „България без дим” и допълни, че последното тяхно проучване е проведено от Българската академия на науките.
„Ние имаме обаждания от ресторантьори, които казват, че искат да спазват закона, но конкурентите им съседи не го спазват, те се надяват властите да осигурят конкурентна среда” допълни Павел Антонов и отправи критики и към предишния парламент, който не направил достатъчно, за да се спазва предишния режим с отделните зали за пушачи и непушачи.
Спас Панчев отново изрази тезата си, че щом законът не работи, трябва да бъде променен. „Който желае да пуши, да има право като гражданин на демократична държава, една от 28-те в Европейския съюз. В този му вид законът няма начин той да бъде изпълняван”, заяви Панчев.
Д-р Антонов предложи мнозинството в парламента да „махне доста закони само защото популярната култура не ги следва”. Той посочи, че преди 20 години никой не би предположил, че днес всички ще карат автомобили с предпазни колани, и иронично предложи и това правило да отпадне.
Спас Панчев обеща проектът да влезе в Народното събрание до края на тази година и изрази съжаление, че либерализацията няма да влезе в сила преди празниците. „Бяхме поели ангажимент да успеем преди зимата, но в парламента имаше много работа”, обясни той и даде пример с извънредните заседания по приемането на Бюджет 2014.
„Проектът касае частична либерализация. Не се отнася по никакъв начин за болници, училища, административни сгради, молове, заведения за бързо хранене. Желанието е да има помещения с масивни врати и добра вентилация, в които да се пуши”, обясни депутатът от левицата.
„Желанието на българските граждани е да живеят в страна, в която да се спазват правилата”, заяви в заключение д-р Павел Антонов от „България без дим".