Бум на летните инфекции това лято. Освен общопрактикуващите лекари, и вирусолозите отчитат значително повишение в нивата на заболеваемост.
Официалната статистика отчита съвсем леко завишение на инфекциите тази година, но трябва да се има предвид, че много от заразените не търсят лекарска помощ и затова не попадат в нея.
Летните инфекции най-вече се дължат на ентеровируси, които обикновено предизвикват разстройство и повръщане, понякога съпроводено с температура. Ако не сме били жертви на вируса това лято, със сигурност имаме познати, които са страдали от тези оплаквания.
Голяма част от пациентите на Инфекциозната клиника на Варненската университетска болница са посещавали плажа. Пациентите са предимно малки деца, постъпват с чревни инфекции.
Основен причинител са ентеровирусите - повече от 100 вида, изключително прилепчиви, изменчиви и с най-голямата позната в природата устойчивост. Вирусът попада в организма през устата, размножава се в тънките черва, а понякога прониква и в кръвта. Тогава може да причини сериозни усложнения - небактериален менингит и миокардит. 20% от диабета при младите хора е причинен от вируса.
Академик Ангел Гълъбов смята, че основната причина за високта заболеваемост по морето е по-интензивното общуване между хората, недобрата хигиена в заведенията за хранене и тоалетните по плажовете.
„Вирусите не се размножават във водата, но те се съхраняват във водата добре. Но струва ми се, че едва ли има такава висока концентрация на вируси в кръвта, като се има предвид и движението на водите, потоците, че да може човек да се зарази от морето. Малко вероятно е, не би могло”, коментира вирусологът акад. Ангел Гълъбов,
При 80% от заразените инфекцията протича без никакви симптоми, което помага за разпространението на вируса.
Както при всички заболявания самолечението не е препоръчително. В повечето случаи, обаче, се лекуват симптомите - например температура и диария. За съжаление, веднъж по паднал в организма вирусът не може да се контролира и няма надеждно средство за предотвратяване на усложненията.