Увеличаването на заплатите на лекари и здравни работници се отлага, ден след като беше обявено. Синдикати, работодатели и здравното министерство не подписаха Колективен трудов договор заради добавен в последния момент нов текст.

Минути преди официалната церемония стана ясно, че представителите на синдикатите не са съгласни да сложат подписите си под документа. Причината е, че в последния момент работодателите предложили в текста да се включи ангажимент за гарантиране на финансовата и организационна стабилност на болниците.

"Това би гарантирало и изпълнението на колективния трудов договор", обясни председателя на асоциацията на работодателите в здравеопазването и директор на болница "Св. Анна" д-р Димитър Димитров.

До момента реално изпълнението на отрасловите споразумения не беше задължително, а зависеше от финансовите възможности на отделните болници.

Колективният трудов договор, който трябва да действа следващите 2 години, предвижда увеличение на заплатите с почти 12% - 700 вместо 580 лева начална заплата за лекар и 540 вместо 440 за медицинска сестра. Документът служи за основа при сключване на колективни споразумения в отделните лечебни заведения, в които заплатите не трябва да са по-ниски.

Според мениджърите на болниците ако финансовата им стабилност не бъде гарантирана и те продължат да работят с делегирани бюджети, промени няма как да има.

"Например, в "Св. Анна" за второто тримесечие не трябваше да бъдат изплатени над 500 000 лева, тъй като делегирания бюджет е бил надвишен. "Св. Анна" е лекувала над 600 пациенти в повече, лекувала и спасила човешки живот и в същото време се казва - не ние няма да ви заплатим за това", заяви д-р Димитър Димитров - Национална асоциация на работодателите в здравеопазването.

От синдикатите отказаха да подпишат документа, защото финансовата стабилност не зависела от тях.

"Работодателите решиха в последния момент да вкарат някакъв текст, който за нас е нищо и не ни задължава. Освен това не може да ни се извиват ръцете ", смята вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов.

Предстоят нови преговори между синдикати и работодатели.

Здравният министър Десислава Атанасова каза, че Колективният договор няма да бъде подписан от Министерството на здравеопазването, докато двете страни – синдикатите и работодателите, не се споразумеят. Тя била изненадана от разногласията, довели до отлагане на споразумението, защото до снощи имало съгласие. Атанасова не изрази подкрепа към нито едната позиция.

"Докато самите те не постигнат договореност, аз също няма да си сложа подписа под този колективен трудов договор", заяви Десислава Атанасова - министър на здравеопазването.

Дори и след подписване на споразумението обаче то няма как да се спазва, ако болниците нямат пари.

От лекарския съюз са категорични, че трябва промяна на финансирането на болниците и нова национална здравна стратегия.