Лекарите патолози са три пъти по-малко от критичния минимум, а липсата им ще блокира лечението на онкологични заболявания.

Проблемът може да се окаже наистина много сериозен, защото ако няма патолози, често ще ставаме свидетели празни операционни, когато става въпрос за хирургични намеси на онкоболни.

Хирурзите казват, че патологът е техните очи. Казано с прости думи, патоанатомът е този, който дава зелена светлина и позволение на хирурга да започне да отстранява злокачествените образувания, след като е поставил категоричната си диагноза.

В момента у нас работят около 90 патолога. Сред тях и доста пенсионери. Младите лекари, желаещи да специализират патология, са малко.

А след като вземат специалност, единици остават в България. У нас един патолог получава 800 лева на месец. В Германия - 3000 евро.

Доктор Ангелина Карамфилова е една от малкото наскоро дипломирали се медици, решили да специализират патология. Изборът ѝ е вдъхновен от сентенция в учебник, че патологията е основата на всички медицински науки.

„Във всеки един момент ти си изследовател и търсиш нещо интересно, нещо загадъчно”, казва д-р Карамфилова, която е специализант по патология в „Александровска болница.

Патологът е с основна роля в поставянето на диагноза и лечението на всяко туморно заболяване, категоричен е Петър Грибнев – хирург, оперирал десетки онкоболни пациенти. Освен за болните изчезването на патоанатомите ще е пагубно и за лечебните заведение.  

„Това, което ще се случи е, че болницата ще спре да работи, тъй като тя няма право да получи акредитация на болница, която да се занимава с туморни заболявания, ако няма патоанатом”, коментира експертът.

И ако в столицата недостигът на патоанатоми не се усеща, то кризата за тях в Русе, например, вече е факт.  

„Вече сме сезирани от Русе, болница, която иска 5 патолога, ние не можем да отговорим на тези искания”, коментира доц. Анна Михова, Нац. консултант по патология.

Междувременно обемът на диагностичната работа непрекъснато нараства. Не само заради ръста на болните, но и заради по-строгите международните стандарти.

В същото време на повечето места у нас патолозите работят и с техника на повече от 20 години.