Този път, който е очертан, 15 години вървим по него, изведнъж, този път, който беше ясно очертан, започна да обраства – паднали дървета, ровове, който се сети, слага знак „Стоп” или „Забранено движение”. Не може на входа на този път да се иска пръстов отпечатък. По този начин обясни проблемите със здравната реформа председателят на столичната лекарска колегия проф. Милан Миланов.

В студиото на „Тази сутрин” той подчерта, че Националният рамков договор е „единственото национално годишно законово споразумение на две сфери – НЗОК, Министерство на здравеопазването и парламента и, от другата страна, пациенти и лекари”.

По думите му протестите на семейните лекари всъщност така и не са спирали, като по отношение на промените в здравните дейности над 90% от медиците са казали, че „това не може да е пътят на нас и пациентите”.

„Такова чудо не се е случвало много отдавна. (...) Ако питате който и да е лекар в България каква реформа се прави в момента, бъдете сигурни, чер 99.9% няма да знаят за какъв вид реформа става въпрос”, коментира и бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски.

Според него системата с пръстови отпечатъци показва недоверие в лекаря и не може да се извежда корупцията като проблем, когато у нас има недофинансирани здравни заведения. Той отбеляза, че МЗ е избрало страната на здравната каса, а не на лекарското съсловие.

„Дава се някаква идея, пуска се в пространството и тогава се обсъжда. Умният човек преговаря и когато има съглашателство се излиза и се заявява. Тук е обратното”, посочи Гайдарски.

Пред bTV председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев подчерта, че той и колегите му държан на върховенството на закона и поради това настояват да не се стига до ситуацията на практика да се разработва нов Национален рамков договор, а да остане в сила миналогодишният.

Представител на частните болници заяви, че новият Национален рамков договор им е наложен административно и би довел до юридически хаос и беззаконие.

Проф. Иван Чалъков от ИСУЛ настоя в режим на диалог да се обговорят отношенията между държава и лекари „буква по буква, запетайка по запетайка”, а не да получават всеки ден текстове тип „Параграф 22”.

Представител на столичните семейни лекари изреди част от конкретните им искания, сред които е увеличение на диспансерните и профилактичните прегледи с по 2 лева и ясно разписана отговорност за здравето на пациентите само между 8:00 и 20:00 часа.