Безработни от цялата страна се учат да стават мениджъри. Тази година по схемата „Подкрепа за предприемчивите българи" ще бъдат подпомогнати 25 хиляди души, уточняват от Агенцията по заетостта. Най-добрите идеи за бизнес пък ще станат реалност чрез безвъзмездно финансиране.

В община Мездра по програмата за развитие на човешките ресурси текат обучения на безработни, на които впоследствие ще бъде осигурена работа към кметствата за година напред срещу минимална заплата.

24-годишният Мариян ще става помощник-пътен строител. За да изучи професията, ще прекара зад чина месец и половина.

„Разчитаме на това, което ще научим тук. Най-вече затова сме дошли - да получим работа и да се преживява някак си”, сподели Мариян Илиев, който е безработен.

Друг вид обучение е свързано с креативността на самите безработни. Курсът е малко по-дълъг, като в най-добрия случай крайният продукт е създаването на собствен дребен или среден бизнес. И въпреки че у нас да създадеш фирма точно в този момент изглежда като мисия невъзможна, желаещи да рискуват не липсват.

В Мездра бъдещите предприемачи по програмата са на възраст между 20 и 57 години. Най-възрастният в курса се вижда реализиран в сферата на услугите.

„По професия съм електротехник и мога да си направя една организация, която да помага в ремонта на електродомакински уреди, електрически машини...”, надява се Цеко Златев.

Успешно завършилите курса получават златна възможност - да изготвят бизнес план, с който да кандидатстват за реализирането на собствена идея, която ще бъде подкрепена с 20 хиляди лева, ако са одобрени.

Докато са ученици, бъдещият пътен строител Мариян и бъдещият предприемач Цеко получават стипендия по осем лева на ден, осребряват им се и пътните разходи.