Професионалните приемни родители ще трябва да учат допълнително, а след това да се явяват на изпит. Предстои да се разработи учебна програма от образователното ведомство за приемната грижа.
Милена Димитрова е приемна майка на две деца в риск. В момента и доброволните, и професионалните приемни родители преминават обучение, но без изпит. Одобрението или отхвърлянето им зависи от преценката на психолози и специалисти.
„Ти в този случай се изживяваш като един добър човек, като един вид герой, който е приел това дете в дома си, за да не бъде то самотно в институция. То застава срещу теб и започва да крещи, да те обижда, да вика. И ако ти в този момент не си подготвен и не знаеш какво стои зад тези крясъци, викове, чупене, самонаранявания, ти няма как да се справиш”, споделя Димитрова, която е доброволен приемен родител.
С промените се предвижада създаването и на нова специалност в образователната система - "Осигуряване на приемна грижа".
От образователното министерство обясниха за bTV, че предстои да се разработи държавен образователен стандарт за приемната грижа. Вероятно кандидатите за професионални приемни родители ще трябва да посещават курсове.
„За мен си остава задължително да се работи върху практическото приложение на приемния родител. Тъй като теорията, тя е добра, но ако хората не са преминали през практическо обучение, за да видят как функционира, как се живее с такова дете, много трудно биха могли да успеят в професионалното си развитие като приемни родители”, смята Мирослав Долапчиев, председател на Национална асоциация по приемна грижа.
Промените ще влязат в сила след като бъдат разработени учебни планове, одобрени със заповед на министъра на образованието.