България води преговори за придобиване на уникален експонат от времето на Руско-турската война.
134 години след Санстефанския мирен договор, писалката, с която страните са подписали документа, се появи на бял свят.
Възможно ли е българската държава да откупи ценния експонат и колко ще струва това? Реликвата беше предложена на Националния исторически музей от гръцка частна колекция.
Проф. Божидар Димитров разбрал за реликвата по електронната поща. По думите на директора на Националния исторически музей с писалката са положени голяма част от 56-те подписа под 56 от главите на Санстефанския договор.
Договорът, който дава свобода на българските земи, е подписан в селцето Сан Стефано или в днешното истанбулско предградие Йешилкьой. От руска страна под договор се разписва граф Игнатиев.
Проф. Димитров обясни, че на церемонията не присъстват българи, а упълномощени лица и един французин - Витал Люине, свързан с френското разузнаване. Той е взел писалката и я изпратил на някоя си мадмоазел Фурние, вероятно дъщеря на посланика.
Много от договорите и анексите на договорите са подписани с тази писалка.
„Сега ще влезем във връзка, ще я откупим, ще намерим пари, не бойте се. Една държава, ако не може да намери пари да откупи една писалка...,” коментира Божидар Димитров.
По последна информация гръцкият колекционер е отговорил, че експонатът му е изключително ценен и не се продава. Според специалистите обаче така започват всички преговори. В средите на колекционерите цената на подобна реликва е възможно да достигне 200 хиляди евро, ако разбира се достоверността на гръцката информация се докаже. Затова в момента специалистите проверяват легендата около писалката.
Подробности гледайте довечера в “bTV Репортерите”.