Представител на главното мюфтийство у нас отправи остри критики срещу българската държава за дискриминация на мюсюлманите по време на форум на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. По-късно обаче речта му беше свалена от сайта на мюфтийството.
Пред 56 държави от ОССЕ секретарят по външните въпроси на мюфтийството Хайри Емин е дал пример за дискриминация с процеса срещу 13-те имами, обвинени в проповядване на религиозна омраза и антидемократични идеи.
Емин е съобщил още, че у нас се пречи на изучаването на майчин език и на строителството на джамии, че в учебниците има прекалено много текстове, които пораждат предразсъдъци. Емин обявил също, че промяна на имената на топографски обекти напомня за асимилация и за възродителния процес. По-късно той отказа коментар пред bTV.
Оказа се, че Хайри Емин е представлявал две организации пред ОССЕ - Главно мюфтийство и частна неправителствена организация - в една реч той е защитил две различни позиции.
След проявения интерес, мюфтийството веднага свали речта на Емин от сайта си и се разграничи от голяма част от крайните критики, но не и за делото в Пазарджик.
bTV научи още, че от името на мюсюлманите в Комисията по правата на човека на ООН е изпратена жалба срещу българската държава за дискриминация срещу тях. От администрацията на мюфтийството отричат да е изпращана подобна жалба, подозират дори, че може да става въпрос за провокация.
Очаква се Министерството на външните работи да излезе с официална позиция и по двата случая.