Жалбата на омбудсмана на републиката Константин Пенчев срещу привилегиите и облекченията на банките при събиране на задълженията към тях беше отхвърлена от Конституционния съд. Пенчев атакува противоконституционността и на привилегированото положение на Националната агенция за приходите.
С искането на омбудсмана се оспорваше нормата, с която процесуалният закон е регламентирал издаването на заповед за изпълнение въз основа на документ или извлечение от счетоводни книги, установяващи вземания на държавните учреждения, общините и банките.
Според Пенчев при упражняване на процесуалните си права тези три групи кредитори са поставени в привилегировано положение спрямо останалите правни субекти, което нарушава конституционните изисквания законът да създава и гарантира еднакви правни условия за стопанска дейност на всички и то като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.
В съобщение на сайта на съда обаче се казва, че Конституционният съд смята, че постъпването на приходи в държавния или общинския бюджет по една ускорена и облекчена процедура гарантира нормалното функциониране на държавните учреждения и общините. Това законодателно решение обезпечавало постигането и гарантирането на финансовата им стабилност. Това, според КС, осигурява спокойно развитие на стопанска дейност от всички частни субекти в конкурентна среда и в условията на свободна стопанска инициатива.
Затова облекченото, бързо и ефективно провеждане на принудителното изпълнение в полза на визираните субекти е в интерес и на цялото общество, смятат конституционните съдии.
Решението на омбудсмана да внесе жалбата дойде след множество оплаквания до него от страна на длъжници на банките. По думите му проблем има, когато някой бъде лишен от жилище, но си остава и длъжник. „Когато длъжниците имат съмнение за начина на промяна на лихвите и внасят жалбата си в съда, те не могат да спрат процедурите срещу тях от съда, тъй като съдът дава привилегия на банките,” каза Константин Пенчев, след като сезира Конституционния съд.