2017 г. започна с два дни на високо замърсяване на въздуха. На 2 и 3 януари допустимите норми бяха превишени близо 5 пъти, а най-високи стойности бяха измерени в столичния квартал „Хиподрума”.
Високи концентрации бях измерен във всички станции, които контролират фините прахови частици – в районите „Младост”, „Надежда”, „Дружба”.
„Това са нормални явения за района на София. Тъй като софийската котловина е затворена и зимните месеци – обикновено ноември, декември и януари месец има периоди на дни с мъгли, с температурна инверсия, безветрие”, коментира Валери Серафимов, директор Дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда”.
В Европейското и национално законодателство е казано, че нормата за фини прахови частици се определя един път за 24 часа и един път в годишен аспект. Ако имаме 35 дни в година с превишаване на нормата за 24 часа, тогава имаме проблем с качеството на въздуха .
Друг проблем се явява и отразяването на данни. Те се измерват за период от 24 часа и излизат с ден закъснение. Дали сме дишали силно замърсен въздух можем да разберем единствено като свършен факт на следващия ден.
Според експертите обаче спрямо минали години качеството на въздуха в столицата е значително се е подобрило благодарения на мерките предприети от общините катомиене на улиците и преминаване към горива, които са по-екологични.
Но въпреки мерките проблемите през отоплителния сезон остават и тези данни важат не само за столицата, но и за малките населени места.
Основният замърсител в София е транспортът, обяви в предаването „Тази сутрин” Георги Стефанов, специалист "Политики и климатични промени" в световната природозащитна организация WWF.
По думите му Столичната община отново купува автобуси, които са с газови уредби, коментира още Стефанов. Една от мерките срещу замърсяването са енергийно ефективните сгради, обяви екологът.
Според алергологът д-р Тихомир Мустков изолацията на жилищата обаче води д по-мръсен въздух в домовете ни, защото изолацията задържа вредните емисии и влагата. Неговият съвет е да се проветрява по-често.
Проблем при децата пък е фактът, че в детските градини и училищата подовете в градините и училищата се мият сутрин, преди децата да влязат в сградите, и те дишат цял ден изпаренията, каза още алергологът.