Остават броени дни до пролетната ваканция и началото на зелени училища и ученически лагери.
По регламент пътуването се организира от училището или детската градина.
В повечето случаи училищата сключват договор с туроператори. Изискват застраховки и медицински прегледи за децата. Документацията за пътуването, престоя и храненето се предава в инспектората предварително.
Владимир Миков, директор на 137 СОУ "Ангел Кънчев” коментира, че нито директорите, нито министерството могат да носят отговорност. „Все пак ние не сме поливалентни специалисти. Има туроператори, собственици на хотели, ХЕИ, които трябва да следят нещата. От нас се изисква да спазваме наредбата”, смята той.
Стандартното зелено училище продължава 4 дни и средно излиза на родителите около 200 лв. Внуците на Иван Александров се включват с желание в лагерите. Родителите им са спокойни, до този момент не са имали премеждия.
„Навсякъде има инциденти. Ако трябва да правим такива сметки, просто няма да ги пускаш и на училище”, смята Александров.
Държавната почивна база "Шумнатица" очаква 150 ученици за пролетната ваканция.
От базата вече са дали заявка за храната. Доставят я от София. Държат да е прясна и връщат замразената.
Въпреки това домакинът признава, че никой не е застрахован от грешки. Така преди време се сдобил с акт от здравната инспекция заради мляко с изтекъл срок на годност.
„Това е недоглеждане може би на тоя, който снабдява. И мое недоглеждане и така стана... Но беше малко количество”, разказва Константин Дренски, домакин на ПБ "Шумнатица"
Всъщност наредбата на просветното министерство за организиране на ученически отдих не предвижда санкции и глоби. Административно наказание може да понесе директорът на училището или детската градина, ако е нарушил правилата.
Няколко ведомства носят отговорност за безопасността на учениците по време на екскурзии, но водеща е ролята на Регионалните инспекторати по образование и на министерството на образованието.