Кмет на хасковското село Минерални бани - Мюмюн Искендер от ДПС, строи параклиси и дарява камбани, но църквата припознава в предприемчивостта му нечисти сметки и отказва да разреши ремонт на три православни храма. Там църквите се рушат, но се строят джамии.
Хасковски Минерални бани е една от крепостите на ДПС. Там кметовете се сменят, но печели винаги партията на Доган. Въпреки че мюсюлманите са мнозинство, в общината има повече църкви, отколкото джамии.
Масивни, но стари храмовете искат ремонт, който църквата отказа, въпреки че средствата бяха осигурени от Европа. „Като вали дъжда и стените се оливат. Жално ни е, много ни е жално, отива ни Божият храм. Ако падне черквата, то много ясно, че ние падаме, щото отива храмът”, обясни местната жителка Димитрия Станчева.
„Нас тези църкви, манастирите, параклисите са ни запазили като нация, като народност. С тях сме оцелели през вековете и сега - не знам, безхаберие може би е силна дума, обаче на практика така се получава”, допълни Петър Петров.
Сега вместо църкви в Минерални бани ще се строят джамии - пак с пари от Европа. „Църквата ни раздели. Не е хубаво така”, казва местният Христо Сталев. „Не може за едни да има, за други... Ние сме едно. В България живеем, така че и за мюсюлмани, и за християни трябва да има”, категоричен е Нури Адем.
Официалният мотив, с който пловдивската митрополия отказа ремонта, е, че сметките са големи. Според кмета обаче, причината е друга. „Че кмета на общината е бил мюсюлманин и те нямало да приемат това като постъпка от наша страна”, коментира Мюмюн Искендер с уговорката, че не е чувал този мотив официално. „На няколко места го повтарям това, никой не е излязъл да каже, че няма такъв момент”, допълва той.
Случайно или не, ремонтът на църквите в Минерални бани щеше да съвпадне с предстоящите избори. В община, където кметът пледира за равенство на религиите, въпросът с езика на който политиците да общуват с електората, не подлежи на обсъждане.
„Защото майка ми, която е на 80 години, представете си, започвам да й обяснявам какви избори й предстоят. Как трябва да се гласува, за кого, тя да може да избере да си гласува. На български език, като й обясня, тази бюлетина ще е недействителна и тя няма да може да ме разбере, нали?” смята кметът.
Екипът на bTV отиде в родното село на кмета, за да разбере, дали наистина хората там имат проблем с общуването на български език. „Горе-долу разбирам на български”, казва местната Шани Ахмед. „Те са учили в български училища и всичко знаят. А пък ние какво можем да разберем. Те пред нас да ни псуват - нищо не можем да кажем”, допълва Ташина Русева.
В България агитацията на майчин език никога не е била разрешена, но забраната никога не е спирала политиците.