Къмпингът с каравани и палатки блокира част от движението по бул. „Цар Освободител”. Протестът зае пространството между сградите на президентството и парламента.

Към къмпингуващите в столицата се присъединиха и рибари от други градове.

Снимка: Ладислав Цветков

По-рано днес първо в телефонен разговор с Борислав Сандов от партия "Зелените", после чрез официално съобщение в страницата на Министерския съвет и в своя „Фейсбук” профил премиерът Бойко Борисов обяви, че настоява да бъде приет първоначалния проект за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Снимка: Ладислав Цветков

Той беше одобрен от правителството на 30 декември 2015 г. Борисов е разпоредил спешни действия от страна на Парламентарната група на ГЕРБ за отмяна на спорните текстове от закона, които забраняват палатките и къмпингуването.

Текстовете ще бъдат разработени в най-кратки срокове и ще бъдат внесени в деловодството на парламента в сряда.

Снимка: Ладислав Цветков

"Аз съм за установяване на правила и регулации и споделям мнението, че терминът къмпингуване трябва да бъде конкретизиран", казва Бойко Борисов.

Снимка: Ладислав Цветков

Протести с палатки и кемпери се проведоха 

в шест града в страната.

Около 200 души подкрепиха в Стара Загора правото на свободно къмпингуване. Пред сградата на общината те разпънаха палатка и поставиха сгъваеми столчета. Хората поискаха ясни правила и присъствие на държавата.

В Шумен над 100 души организираха импровизиран лагер с каравани и палатки на пред сградата на общината. Протестиращите искат ясни правила и остават в готовност за нови протести докато това не стане факт.

Десетки палатки на протеста и в Пловдив.Според протестиращите законът обслужва интересите на хотелиерите.

Протестиращите заявиха още, че именно свободното къмпингуване в България води хиляди туристи от света.

Във Варна 20-тина души изразиха недоволството си мирно и тихо. Хората казаха, че ще се успокоят, когато отмяната на забраната стане факт.