Световен учен в областта на ин витрото пристигна за първи път в България. Професор Робърт Уинстън поставя въпроса за етиката в асистираната репродукция.
През 70-те професорът допринася за развитието на асистираната репордукция и лечението на безплодие. Пионер е в диагностицирането на ембрион на двойки с тежки генетични заболявания. В последните години, е притеснен от възможностите, които технологиите на репродукцията дават.
„Един от рисковете, пред които сме изправени, е селектирането или подобряването на качествата на човешките същества чрез методите на репродуктивните технологии. И това не е научна фантастика! Рискът от модифицирането на нашето общество съществува в свят, в който има недостиг на храна, вода, свят на нестабилност и конфликти. Тогава ще има богати хора, които ще искат да подобрят качествата на децата си, а това ще увеличи неравенството. И ако бъде създадена раса суперчовеци, свещеността на човешкия живот изчезва”, коментира ученият.
Той е известен противник на някои от модерните теории – например, не препоръчва на жените да жертват личния си живот или кариера, за да имат деца възможно най-рано.
„Важно е жените да са еднакво образовани, еднакво способни и еднакво значими в работната среда. Разбира се, трябва да получават свободно време извън работата, но идеята, че трябва да предприемат тази важна стъпка в началото на кариерата си е задушаваща. Факт е, че жената на 38 е вероятно по-стабилна, финансово по-сигурна, по-мъдра, по-успешна в емоционалните си връзки. Това са факти, които не бива да забравяме”, смята Робърт Уинстън.
Професорът е в България за Софийския фестивал на науката по покана на Британския съвет.
Кой печели от всяване на страх у хората и има ли прости правила, които двойките могат да спазват в борбата с безплодието? Цялото интервю с професор Уинстън, очаквайте в събота в предаването „120 минути" по bTV