Окончателно - графиците за ползване на платен годишен отпуск отпадат.
Вместо това от догодина, работодателите са длъжни до края на януари да уведомяват писмено всеки от служителите си колко дни платен отпуск има.
В това предприятие за обувки всяка година през август производството почива.
Причината - няма как да спрат само част от машините за да излязат работниците в почивка, защото са свързани. затова целият процес се спира.
A всички служители, без администрацията, излизат в отпуск.
От догодина няма да има предварителен график, но всички служители ще получават писмено уведомление - колко отпуска имат.
Димитър работи тук от около година. Най-важният въпрос с отпуската за него е сигурността, че ще я ползва. „Предпочитам да имам уведомление, че ще мога да си я ползвам, за графика няма много значение защото не винаги може да се спазва, а мисля, че това е по-важното - да знаеш, че ти е гарантирана отпуската”, посочва Димитър Любенов - работник в склад.
Не така обаче стои въпросът според главния счетоводител. Според нея замяната на графиците с уведомления по никакъв начин няма да гарантира правата на служителите, а само ще натовари фирмите с излишна бумащина.
„В нашата фирма например сме от порядъка на 250 човека, представете си само колко хартия трябва да хабим по два екземпляра, за да има за всяка от страните трайна следа, че това е връчено и работникът е уведомен”, казва Галина Милушева - главен счетоводител във фирма за обувки.
Юристи също смятат, че поне първата година ще има дискомфорт, най-малко заради новата организация във фирмите. И още нещо ново - ще можем да отлагаме половината си отпуск, а не само 10 дни, както беше до сега. В тези случаи обаче работодателят трябва да осигури възможност за ползването на дните до края на юни, следващата година.
„Това обаче не означава, че ако не се използва в този период, отпускът се губи. Отпускът се губи едва след като минат две години”, коментира Таня Стивасарева – адвокат.
Ако работодателят не е спазил срока, служителят решава сам кога да ползва отпуската - само трябва да уведоми писмено шефа си две седмици по-рано.
От догодина, освен при временно спиране на производството, работодателите могат да задължат служител да излезе в отпуск в определен ден принудително. Това ще е възможно, когато работникът е получил писмена покана да излезе в отпуск, но не е се съобразил и е отказал да посочи дата.