Село Миндя е сгушено на 20 км. от Велико Търново. През последните години малкото селце се прочу с рок фестивала „Миндя рок фест”, на който всяко лято се събират стотици българи.

Това място е домът на около 40 чуждестранни семейства. В селото има британци, австралийци, германци и афганистанци, които живеят в мир и разбирателство с местните хора.

От няколко години това е домът на британския фотограф Тим Клинч и кучето му Бъни. Казва, че попаднал в България след тежък развод, малко след като срещнал настоящата си приятелка. „Един ден тя ми каза – току що гледах едно предаване за пътувания и даваха България и къщите са много евтини. Трябва да си купиш къща. А аз казах – да, но нямам пари. Обаче дойдохме и видяхме тази къща, парите ми стигнаха точно за нея”, разказва той.

Така цели осем години двойката идвала на почивка в Миндя преди да решат да заживеят за постоянно в България.

Тим Клинч е снимал за списания като „Фуудс Илюстрейтед”, „Форбс Лайф”, луксозни издания за пътувания, храна, както и някои от най-големите хотелски вериги в света. Носител е на няколко награди и не спира да пътува по работа в Испания, Франция и Великобритания.

Казва, че можеш да смениш къщата, но не и гледката – това е и нещото, което го пленява в селската къща в с. Миндя.

„Тук намерих баланса. Да се върна в това ми вкъщи е най-хубавото нещо. Всичко около мен е природно естествено”, казва Клинч. Тим приема Миндя като свой дом, а съседите като свои приятели. Въпреки, че живее тук с приятелката си вече няколко години, така и не успява да научи езика ни.

Преди няколко месеца става ясно, че покривът на читалището в селото има нужда от спешен ремонт. Председателката на читалището Йозефина Собаджиева се свързва с Тим с молба за помощ. Така се ражда идеята за изложба с портрети на хора от селото, която не само да покаже духа на селото, но и да помогне в събирането на средства за ремонта.

Изложбата "Миндя - портрет на едно село" може да бъде видяна в кафе-галерията на ФотоСинтезис Арт Център, от 10 до 27 ноември. След това Тим иска да я покаже и в Лондон, и дори да направи книга за нея. С това се надява да се съберат около 40 000 лева нужни за ремонт на читалището.

„Мисля, че България ме промени така, че започнах да ценя повече простите неща в живота. Фактът, че съседите ми носят от техните чушки, които са пекли цял ден. В Англия никой дори не познава съседите си. Мразя това. Тук съм късметлия, имам страхотни съседи”, казва Клинч.