Пет екипа на Военна болница са в готовност за реакция при риск от епидемия. Специалистите обаче смятат, че рязко увеличаване на броя на бежанците ще подложи системата на изпитание.
Ямболската болница е едно от местата, на които се изпращат бежанците в тежко състояние или при съмнения за заразно заболяване. От началото на годината през спешното отделение са минали седем пациенти.
"Две дечица от Ирак - едното на осем месеца, другото на годинка, с пневмония, приети са в детското отделение", обясни д-р Валентин Вълчев от спешното отделение на МБАЛ-Ямбол.
В част от центровете, които са на подчинение на МВР, фелдшери и медицински сестри правят първичните прегледи на търсещите закрила. Процедурата трябва да се повтаря и в центровете на Държавната агенция за бежанците.
„На всяко лице, което е настанено в центъра, задължително се извършва първоначален медицински преглед, като се вземат и необходимите проби, които се изпращат за изследване”, заяви Кирчо Киров, зам.-директор на ДАБ.
Във военна болница в София депутати направиха изнесено заседание, за да проверят на място възможностите за реакция. Тук е единствената носилка за пациенти с особено опасни инфекции. Не те, а лесно разпространяваните зарази обаче са по-опасни.
„Масовото постъпване на заболявания, което ще доведе до паника, до разделянето на хора заразени и незаразени, това, ако стане със заразени хора, е изключително опасно”, коментира проф. Камен Плочев - началник на Клиниката по инфекциозни болести на ВМА.
За последните 3 месеца на миналата година над 1400 бежанци са минали прегледи във Военна болница в София. Най-много от тях с респираторни заболявания и диабет.