Българската православна църква заклейми въпрос за йогата в матурата по български език и литература. „Недопустимо е нетрадиционно за България източно религиозно учение да бъде пропагандирано и натрапвано на учениците'', гласи позицията на Светия синод.

Според църквата включването на въпроси за йога в изпита по БЕЛ натрапва на учениците религиозни възгледи и опасни окултни учения.

„Начинът, по който е представен текстът, представлява едно пропагандно послание, един рекламен текст и ние установихме, че е взет от рекламни сайтове за йога”, заяви доц. Костадин Нушев - експерт в културно-просветния отдел на Светия синод.
 
"Това индийско учение е възникнало през ІV - ІІ в. пр. Хр., като неговите представители целят  чрез специални упражнения да постигнат самовглъбяване и единение на човека с природата", гласи част от текста.

„Това не е сериозно обвинение. Въпросите измерват способността на учениците да боравят с текстове и да извличат информация”, отвърна Александър Трингов от отдел "Общо образование" в МОН.

„Не е добре за цялото общество острото отхвърляне на всичко, което не ни харесва. В самия дух на православието е заложена такава толерантност”, добави експертът в МОН Коста Костов.

„Едва ли е пропаганда, тъй като самият текст е много стегнат и научно обоснован и в никакъв случай думата религия не съществува. Няма нищо, свързано с окултни вярвания”, коментира йога инструкторът Теменуга Стайкова.

Изместването на традиционните ценности е едно от най-големите притеснения на Православната църква. Двата текста от матурата не допускали критично отношение и имали за цел привличането на нови последователи на йога.