Не бих казал, че преходът е минал – не сме се разделили със скритото управление, което дърпа конците.
Това каза Иван Гарелов в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Демокрацията като че ли повече служи за фасада, за прикритие на един друг живот, който се движи по собствени закони, не тези, създадени от държавата.
В последно време нишките, които продължават да се дърпат, не са толкова невидими, а мерки, които се предприемат против известни персони и фирми, според мен, са повлияни повече от чужбина, не са плод на вътрешно убеждение. Така или иначе са нещо много положително. Чорапът ще се разплете, защото когато на някого му отнемат хубавия залък, той ще започне да си отмъщава, каза Гарелов.
Журналистът каза и че не се притеснява от мигрантите.
„Трябва ни строг контрол по границата, но не трябва да губим своята човечност“, каза той.
По думите му не трябва да се създават настроения, че мигрантите „едва ли не идват да ни вземат храната, да ни изнасилват и т.н.“. Проблемите са по-сложни и това го показаха атентатите в Брюксел и Париж – те показаха, че идващите мигранти не са тъждествени на терористите.
Мисля, че процесът на интеграция е двустранен – нека хората от Запада сложат ръка на сърцето и кажат искат ли наистина да интегрират тези хора. Същото е и при нас – искаме ли ромите да се интегрират с нас? Ние ги тикаме в гетата, каза Гарелов.
Според журналиста „цялата бъркотия“ идва от крайната позиция на германския канцлер Ангела Меркел – тя първо покани всички мигранти, а когато осъзна, че е допуснала груба политическа грешка, отиде в другата крайност – затваряне на границите и даване на пари на Турция, „за да ни спаси от това бедствие“.
Европа залитна в другата крайност, само защото се опитва да поправи грешката си. В България също сме свидетели на тази противоречива политика – от една страна Възродителният процес, а след това – дълги години пълна толерантност към всякакви отклонения, включително да позволяваме мюсюлманското вероизповедание в България да се командва от чужбина, посочи Гарелов.
Има страни като Гърция, където има трайна политика по вътрешноетническите проблеми, независимо кой е на власт.
На въпрос трябва ли ни ограда на границата с Гърция, Гарелов попита: „Ами с Македония?... Освен това ние затваряме границата с Турция, но из Странджа ловят бежанци като зайци, значи те минават, имат си пътеки“.
Мисля, че по отношение на границите и пропускането на бежанците възприехме правилна политика. Както каза и премиерът Бойко Борисов – не трябва да бъркаме емигрантите с тероризма. Това е много важно отношение, защото в последно време виждам да се смесва в пропагандно отношение, каза Гарелов.
Вижте целия разговор във видеото.