Претенциите на Мюсюлманското вероизповедание към имоти в България, предизвикват ненужно и опасно разделение между мюсюлмани не само в Карлово, но и в цялата страна. Това заяви кметът на Карлово Емил Кабаиванов в предаването „120 минути” по bTV на фона на нарастващото напрежение заради Куршум джамия.
Наскоро Окръжният съд в Пловдив присъди архитектурния паметник от XV век в центъра на Карлово за собственост на Главното мюфтийство и това предизвика вълна от негодувание в подбалканското градче.
„Въпросът за Куршум джамия е от национално значение, защото в България се водят много дела за собственост. Навсякъде става дума за идеални части в идеални центрове – публични общински собственици и паметници на културата”, подчерта Емил Кабаиванов.
По думите му, Куршум джамия е на всички карловци, а „едно от вероизповеданията иска да стане собственик на нещо, което принадлежи на всички”.
Адвокатът на Главното мюфтийство Красимир Руев определи отношението към въпроса като „по-скоро емоционално”.
„Едно законно регистрирано вероизповедание действа само по закон – смята, че е собственик на даден имот, другата страна не е съгласна, тогава спорът се решава от съда. Дали е правилно, или не, ще реши следващата инстанция”, заяви Руев.
Емил Кабаиванов подчерта, че делата ще продължат с години, и предположи, че „ще се отвори рана между вероизповеданията в редица градове”.
Кметът на Карлово изреди три аргумента, с които защити тезата си, че Куршум джамия не е на Главното мюфтийство.
„Нотариалният акт, който представя Мюфтийството, е от 1923 г. и там пише, че собственик е Вакъфско джамийско настоятелство. Главното мюфтийство не е признато за първоприемник на мюсюлманските организации от преди 1944 г.”, изтъкна Кабаиванов.
По думите му, според действащите преди 1944 г. Вакъфските настоятелства не са имали право да притежават имоти. Емил Кабаиванов се позова и на решение на Конституционния съд от 1993 г., което забранява реституцията на публична държавна собственост.
„Кметът не е прав, защото исковете бяха предявени в края на 2012 г. Общината беше наела адвокат, който се справяше добре. Когато делото беше решено на първа инстанция обаче, започнаха да се търсят извънсъдебни аргументи”, контрира адвокатът на Мюфтийството Красимир Руев.
Емил Кабаиванов обаче отговори, че мюсюлманският храм е бил построен върху колоните на български храм, разрушен от мюсюлманския завоевател. „Ние колоните ли да си вземем?” попита кметът.
„Има още две инстанции. Ние ще спечелим, защото юридическото и морално право е на наша страна. Защо трябва да буним града и държавата? Не сме националисти и не сме ксенофоби, но Карлово е единно”, заяви накрая кметът на Карлово.