Заплатите на жените в България са с 15% по-ниски от тези на мъжете. Мария Ванкова провери има ли равнопоставеност на половете у нас.
Статистиката сочи, че страната е на дъното в Европа по участие на жените в процесите по вземане на решения. В парламента дамите са 20 на сто, а в кметствата – едва 10 на сто.
По-ниският доход на жените, води и до по-ниски пенсии и до по-голям риск от изпадане в бедност на старини, сочи доклад на Европейската комисия.
Това е така много отдавна – мъжете са на много по-високи заплати, без значение какво работят, казва Християна – жена с типично мъжка професия – тя от 36 години е автоинструктор. Мъжете са малко скептични, че жена ще ги учи, но свикнаха, казва Християна.
Парламентът прави пети опит да приеме закон за равнопоставеност на двата пола.
„Притесненията, че законът за равнопоставеност ще представлява голо пожелание са абсолютно основателни, защото в него няма конкретни механизми“, казва омбудсманът Мая Манолова.
Преди приемането на закона, тя ще предложи корекции. Сред тях – въвеждане на забрана при интервю за работа жените да бъдат питани дали са бременни или планират бременност, дали се грижат за деца или възрастни.