Първото дете, появило се по метода ин витро в България днес е на 26 и работи в банка в Америка. Какво е било началото на ин витро процедурите у нас и кой е първият лекар, който ги е правил?

Това са Илияна и Илия - първото дете, заченато ин витро у нас и първият лекар, направил процедурата. Всичко се случило преди 26 години в катедра Биология на Медицинския университет в София.

„В такава машина подобна, само че малко по-опростен вариант, съм те гледал три денонощия в няколко капки течност. Ти си отглеждана в ето тази стая тук, в този малък бокс, който се намира зад това стъкло. Вътре в него бяха тези машини, аз тук дежурях с разни апарати около мен”, казва на Илияна д-р Ватев.

Двамата не са се виждали от почти 4 години. Причината е, че Илияна живее в САЩ. До днес в кабинета на д-р Ватев на най-видното място стои тяхна обща снимка. „Тя като тийнейджърка един ден дойде и каза: Искаш ли да се снимаме”.

„Точно тогава се готвех да заминавам за Щатите и исках да си направим една професионална снимка, която да остане като един много хубав спомен от този ден. Отидохме да си направим снимките и след това се върнахме в кабинета и тогава взех снимката и му написах послание като спомен. Защото го чувствам много близък. Чувствам го и го обичам като собствения си баща. Спомням си го много ясно, все едно беше вчера”, разказва Илияна Тирилова.

Д-р Илия Ватев е биолог. Научните си експерименти в областта на ин витро оплождането започнал с жаби, мишки и хамстери. „Бавно с годините успях да получа хиперстимулация, да получа голям брой яйцеклетки, да ги култивирам за известно време. И постепенно започнах първите опити за ин витро на гризачи, които, слава Богу, след 5-6 години мъки станаха сполучливи”.

Продължил да експериментира с човешки яйцеклетки. Доусъвършенствал се на курс в Париж. 1984 година пуснал първата статия за метода в дамско списание у нас. Получил 1 600 писма от читатели. Няколко години по-късно събрал първите доброволци. Катедрата купила и нов апарат от Германия, за да започне процедурите.

„С апарата дойде д-р Поп, няма да забравя, името му, чиято цел беше да демонстрира апарата и да покаже как се вадят яйцеклетките, като той извади първите. Една от жените, които бяха подготвени за тази работа, беше нейната майка Таня”, спомня си докторът.

Майката на Илияна се прибира бременна в град Рила, където живее семейството. При едно от гостуванията у тях д-р Ватев се отбива и при игумена на Рилския манастир.

„Той доста мисли и ми отговори, според мен малко йезуитски. Слушай сега, докторе, какво смята църквата: Хора, които са наказани да нямат деца, са го заслужили. И след като вие се месите в тази област, правите неща срещу волята на Бога. От друга страна обаче, вие не работите с черни сили, с дяволи, със заклинания. Вие работите с ума, с ръцете и очите, които ви е дал Господ. Така че сам си решете”, бил коментарът на игумена.

Илияна се появява на бял свят на 3 януари 1988 г.

„Тогава имаше като сега грип. Аз никак не бях добре. Но викнаха ме от вкъщи. Дойдох тук, тя беше току-що се родила. Имаше много хора, имаше журналисти, лекари. Има много странно чувство, когато ви попадат бебето и вие го вземете. Като сте го дължали в една капка дълго време, чувството е особено, малко настръхва косата. Свръх естествено”, допълва д-р Ватев.

Раждането става събитие в половината социалистически блок, понеже Илияна е първото ин витро бебе в Източна Европа. Родителите й я кръщават на д-р Илия Ватев.

Преди 12 години Илияна заминава при баща си в САЩ. Там завършва финанси. Работи в банка. Вече има американски паспорт.

Д-р Ватев пък става професор точно заради заслугите си в областта на ин витро оплождането. Единственото нещо, за което му е тъжно, е, че миналата година, когато честват 25-годишнина от появяването на бял свят на първото ин витро бебе у нас не са поканени нито Илияна, нито д-р Ватев. За това пък в България няколко пъти вече гостува първото ин витро бебе в света - англичанката Луиза Браун.

Д-р Ватев има две деца. Хобито му е орнитологията. Общо 1 300 са бебетата заченати ин витро в неговата лаборатория, сред които са първите двойка, тройка и четворка близнаци в България. Въпреки това казва, че има още нещо отвъд науката. И че е успявал, защото Господ е бил с него.