От 1 януари се очаква бум в броя на непълнолетните данъкоплатци в страната.

Преди година Джейлян решава да внесе в банката на името на сина си сума, която с времето да расте и когато малкият Мустафа порасне, да я изтегли, за да си плати образованието, например. Не е предполагала, че още преди да излезе от детската количка, момчето й вече ще е редови данъкоплатец. Причината - ще дължи на държавата данък върху дохода от детския си влог.

„Мисля, че е крайно несправедливо. Засега не съм предприела мерки за закриване на влога, но след Нова година...”, замисля се майката.

От догодина всички притежатели на детски влогове, както и на всички други депозити, се превръщат в данъкоплатци, без значение от възрастта.

„Има различни житейски ситуации, в които един малолетен или непълнолетен може да получава доходи - например може да е от имот, може да са хонорари от филмови или театрални продукции”, посочва Росен Бъчваров, говорител на НАП.

Законът не прави разлика между пълнолетен и невръстен данъкоплатец - ако той не си плаща налозите, и санкцията е еднаква. Практиката обаче показва, че малките данъкоплатци са изрядни.

„Направихме един бърз преглед на административно-наказателната дейност - не видяхме наказателни постановления, издадени на хора с ЕГН след 2002 година”, допълва Бъчваров.

Макар и да плащат данъци от следващата година, притежателите на детски влогове няма да се налага да подават данъчни декларации, защото налогът върху лихвата ще бъде превеждан в бюджета автоматично от тяхната банка.