Кампания за промяна на законодателството и създаване на система за подкрепа на хората със психични проблеми и интелектуални затруднения иницират група неправителствени организации. Основната цел е да отпадне поставянето под запрещение на хората с увреждания, което води до тяхната изолация и попадането им в институции.

Върбанка е част от група хора с интелектуални затруднения и психични проблеми, които са участвали в проект, целящ да покаже, че с нужната подкрепа всеки може да взима решения за живота си. Според екипа на Българския център за нестопанско право най-важното е да се промени отношението към тези хора.

„Идеята е не да гледаме на тях през увреждането и дефицитите, които имат, а наистина да погледнем през това, което могат, и да им осигурим необходимата подкрепа, за да може техният избор да бъде зачетен”, заяви Надя Шабани, директор на фондация "Български център за нестопанско право".

Както много хора с психични проблеми и интелектуални затруднения, Върбанка има настойник, който взима решенията вместо нея. След участието си в програмата тя има мечта - да отиде в Белгия. Иска и сама да решава какво и кога да прави. „Шия гоблени, рисувам, плета, шалове, чорапи си плета”, казва жената.

От днес международни експерти са в София, за да обсъждат нужните промени в българското законодателство. Част от кампанията е и фотографска изложба, наречена "Влключени, не заключени", която показва разликата между хората с увреждания, живеещи в институции, и тези, които имат нужната подкрепа.