Терористичен акт се е готвил да удари американското посолство в София в началото на 90-те години, след промените у нас. Това разкри в предаването „Тази неделя” по bTV бившият разузнавач генерал Тодор Бояджиев, който по това време е станал първият главен секретар на МВР.
„Имаше случай на подготвен терористичен акт в София и аз като главен секретар бях фокусът, който събра американци, ЦРУ, МОСАД, японско разузнаване, японско контраразузнаване”, посочи той в интервю пред Вяра Деянова.
„Това беше преди началото на „Пустинна буря”, военната операция срещу Ирак. Тогава се появи ад хок - несъществувала никога преди това група, в която имаше палестинци, араби, японец от японските червени бригади, пари от Латинска Америка от наркокартелите. Все още обаче имаше българско разузнаване и контраразузнаване и беше доловен сигналът, че има такава група, която готви удар в София”, обясни бившият разузнавач.
На въпрос защо точно София е станала мишена, той отговори, че се е оказало, че в България е било по-лесно да бъде организирано.
„В България беше внесена ракета, която трябваше да бъде изстреляна. Беше намерена площадка, апартамент с пряка визуална връзка с американското посолство”, каза още ген. Тодор Бояджиев.
„Българското разузнаване и контраразузнаване доловиха профилактично много преди операцията първите сигнали. Споделихме тогава със службите, които имаха отношение и в София се събраха представители на ЦРУ, МОСАД и японското разузнаване. Бяха предприети съвместни мерки, операцията не се случи. Не сте чули да е гръмнало някакво посолство”, допълни той.
„Не стана обица на ухото на всички тези служби, че се появява черен, терористичен интернационал. Това не беше организация, която да е съществувала десетилетия или години”, отбеляза бившият разузнавач.
„Американците готвят удар срещу Ирак и се намериха представители на различни терористични организации, които се обединиха и създадоха логистика и предпоставки изпреварващо да нанесат удар, за да демонстрират, че Ирак има международна подкрепа, да дадат знак на американците „Не си играйте с оръжие”. Не стана и основната заслуга е на България”, подчерта той.
Ето и какви съвети дава той на разузнавачите.
„Разузнавачът първо трябва да е мотивиран - не с пари, не с авантюризъм, а с истински патриотизъм, с дълбоко разбиране, че работи за националния интерес. Да не очаква работен ден от 9 до 5, а сериозно натоварване и лишаване”, предупреди ген. Бояджиев.
По думите му не трябва да се мисли, че това е професия, която носи Бог знае какви материални облаги. „Ако си честен, си изработваш заплатата, но знаеш, че много или малко имаш отношение към голямата политика. Трябва да си малко мазохист, защото никой няма да ти даде официално признание. Ще има досиета, ще има издънки, ще те наричат доносник”, отбеляза още той.
Животът на Генерал Тодор Бояджиев е необикновена смесица от разузнаване, приятелства с най-големите имена в света на шпионажа, пътувания и книги 30 години работил в системата на МВР.
10 години е под прикритие в САЩ по линия на научно-техническото разузнаване.
Днес генерал Бояджиев вярва, че негова мисия е да обясни чрез книгите си разликата между ченге и разузнавач . В поредната му книга от две части „Наръчник на шпионина", дори дава практични съвети към бъдещите разузнавачи. Книгата започва с изненадващ тест: „Годен ли сте за шпионин?".
От практиката си бившият разузнавач е свикнал да е обект на наблюдение и подслушване.
„Когато знаеш, че си в такъв режим и просто възприемаш начин на поведение, който да не те издъни, ако те слушат. Може и да не те слушат. Между другото, това остава толкова стабилен навик че и сега вкъщи аз не си позволявам да говоря неща”, призна той.
"Разузнаването е наука - всичко това се учи. Има външно наблюдение, което те проследява, но има методи - първо, да го откриеш, второ, да му се измъкнеш, ако се налага, или да създадеш впечатление, че си губят времето, че няма за какво да те следят. Това е и актьорско майсторство", изтъкна още ген. Тодор Бояджиев.