Горещият телефон за жертвите на насилие вече не работи през нощта. Линията е закрита, защото няма пари.
Една от жертвите на домашен тормоз, потърсили помощ на горещата линия, е 40-годишна жена, която ще наричаме Мария. Тя се съгласи да разкаже за ужаса на живота си пред bTV. „Няколко години, след като се омъжих и започнахме да имаме търкания между мен и мъжа ми, започна едно унижение, обиди, унижение пред децата, изискване за пълно покорство, съобразяване с него. Аз се чувствах емоционално дестабилизиран. В редки случаи имаше и физическо насилие – блъскане на земята, удряне”, обясни Мария.
Минават много години преди да събере кураж и да говори за това, а скоро и да сложи край на кошмара. „Мислех, че аз съм виновна, дори ми се насаждаше вина. Мислех, че не съм достатъчно покорна, достатъчно изрядна като домакиня, правех каквото можех”, споделя Мария.
Една нощ, тайно от насилника, звъни на горещия телефон и излива душата си, първо анонимно.
Само миналата година 1300 души са потърсили помощ, предимно жени. „Най-честите обаждания са за домашно насилие, много често се случва да има и деца, които са потърпевши”, обясни координаторът на горещата линия Рая Венциславова.
Звънят и мъже - оплакват се от психическо насилие у дома, а най-фрапиращите истории се разказват нощем, поне допреди дни, когато телефонната линия е спряна, защото няма пари за това.
Тази година субсидията от държавата е 20 000 лв., вместо досегашните 50 000 лв., твърдят от неправителствената организация „Анимус”. „Ние не разбрахме кой взе решение и защо се съкрати фонда за гражданските организации и за програмите и къде отидоха останалите 300 000 лв.”, обясни директорът на „Анимус” Надежда Стойчева.
Парите за тези неправителствени организации се изплащат в края на годината. Въпреки че за 2013 г. били обещани 500 000 лв., през декември 10 организации получили по 20 000 лв., или общо 200 000 лв., показва справката на финансовата дирекция на Министерството на правосъдието. bTV не получи обяснение за разминаването.
От финансовата дирекция на Министерството на правосъдието изпратиха справка, от която става ясно, че действително в края на миналата година 10 НПО са получили по 20 000 лв. или общо 200 000 лв. За 2014 г. предвидените субсидии са 500 000 лв.