За първи път феновете на противникови футболни отбори се обединиха - причината са новите промени в Закона за опазване на обществения ред, които имат за цел да се справят с футболното хулиганство.

Глоби от 1 000 до 5 000 лева ще получи всеки хванат с пиратки и ножове. Най-спорен е текстът, който касае децата. Например, ако мачът се играе след 10 вечерта, деца на стадионите няма да бъдат допускани. Освен това родителите трябва да си носят попълнена декларация, ако са с непълнолетно дете, а един възрастен може да доведе на стадиона не повече от три деца.

Мнението си по тези въпроси споделиха пред bTV председателят на парламентарната комисия по младежта и спорта Огнян Стоичков, Антон Калчев, председател на фенклуба на "Левски София-Запад" и Елена Ваташка от Българския футболен съюз, която отговаря за връзките с привържениците.

Повече саморегулация, по-малко полицаи

Промените в закона имат за цел да постигнат по-висока степен на саморегулация от страна на фенклубовете и да ограничат присъствието на полицията по стадионите. Според Огнян Стоичков обаче, в стремежа си да е строг и справедлив, законодателят се е престарал.

Измененията не позволяват малолетен запалянко да присъства сам на спортно мероприятие. Това означава също, че 13-годишно момиче не може да посети състезание по спортна гимнастика без свой родител.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Придружител се изисква както за малолетните, така и за непълнолетните, но за малолетните в тази роля не може да бъде друг освен родителя или настойника.

„Този закон решава, но и обърква проблемите,” смята председателят на комисията по младежта и спорта в НС, който ще предложи някои текстове да отпаднат, по-специално тези, които засягат малолетните. По думите му друг проблем е изискването за видеонаблюдение по стадионите, което ще затрудни някои клубове.

„В закона има и добри неща,” отбеляза все пак Стоичков и посочи, че феновете вече ще имат възможност да обжалват мерките срещу тях.

В България няма футболно хулиганство

смята Антон Калчев, председател на фенклуба на "Левски София-Запад". По думите му става въпрос за единични прояви, които не се толерират от фенклубовете. „Вече пета година практикуваме това и имаме своите успехи,” каза Калчев.

Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

В последните пет години фенклубът на „Левски” не допуснал нито един проблем, според Калчев. С промените в закона „искат да закрият футболните агитки”, които са „средище на свободомислещи хора” с „патриотичен дух”, смята той.

Според председателя на фенклуба на "Левски София-Запад" законът няма да е действащ, защото не отразявал европейската тенденция.

Саморегулацията, самодисциплината – положителна тенденция

Проблемът с футболното хулиганство не е решен нито в Англия, нито в която и да е друга страна. Такова мнение изказва представителят на БФС Елена Ваташка.

Снимка: Архив, Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Според нея в тези държави съществуват значителни проблеми със сигурността. Има и цензура в медийното отразяване на инцидентите, за което натиск оказват футболните организации.

България не е страна с висок ръст на инцидентите или с инциденти, застрашаващи живота и здравето, каза още Ваташка, която отговаря за връзките с привържениците във футболния съюз.

Пиротехниката е проблем, посочи обаче тя. „Ако тя бъде легализирана, като в Австрия и Норвегия, ще отпадне един много тежък пропускателен режим”.

През последните две-три години има положителна тенденция – развитие на саморегулацията, самодисциплината и вътрешно разбиране у феновете, отчитат в БФС.

„Вместо да се окуражат тези фенклубове, те ще бъдат притиснати” от новия закон, смята Елена Ваташка.