Българският фармацевтичен съюз поиска промените в изписването на лекарства да се отложат за септември. Според нововъведенията пациентите сами ще избират фирмата производител на предписаното им лекарство.
Здравното министерство предложи най-евтините лекарства в дадена група да се поемат изцяло от Националната здравноосигурителна каза (НЗОК).
За момента лекарят изписва на рецептата търговското име, т.е. не само какво да пием, а и на коя точно фирма, от всички, които го произвеждат. Предложението е изборът на фирма да се прави от пациента и фармацевта в аптеката.
Дафина Димитрова – пациент, също смята, че по-добре сама да си решава лекарството на коя компания да купи. "Тея компании, ако са техни хора, ще ни изпратят при тях, не е ли така", пита се Димитрова.
От Фрамацевтичния съюз успокояват, че лекарствата, между които пациентът ще избира, имат еднаква активна съставка. Различават се само по помощните вещества, които обаче не влияят на организма.
„Те не повлияват по никакъв начин на организма помощните вещества, използват се само и единствено във фармацевтичната технология", коментира проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Оказва се, че само в четири държави от Европейския съюз (сред които е България) няма реална възможност пациентите или фармацевтите да заменят лекарството.
Това би намалило разходите за лечение, твърдят от съсловието и настояват да имат тази възможност за медикаментите, които частично се поемат от Касата.
Д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, обаче е категорично против. Според нея подобна промяна е опасна.
„Аз имам две специалности как да лекувам пациентите си, и идва някой и ми ги взема ей така", коментира тя.
От Фармацевтичния съюз предлагат промените да се отложат за септември. Поясняват, че в промените не важат за биологичните продукти и за тези с тесен терапевтичен ефект, каквито са лекарствата за хора с трансплантирани органи, както и за тези с аритмия.
Анализатори очакват дебатите да продължат.
От Фармацевтичния съюз напомнят, че в доклад Световната банка препоръчва да се въведат политики за стимулиране на предписването на по-евтини алтернативи. Такава мярка е предвидена и в приетата от Народното събрания Национална здравна стратегия за 2020 г.