Европа е дала 80 милиона лева за реставрация и консервация на археологически обекти у нас. 70 вече са превърнати в туристически атракции.
За разлика от евробюджета за културните ни ценности, българският в последните години е повече от скромен. Държавата е отделяла за консервация, реставрация и опазване на недвижимости едва по 5-600 хиляди лева за последните години.
Кич или възстановка
С идея за туристическа атракция е пернишката крепост, която глътна над 4 милиона и която още преди да заработи беше разкритикувана.
„При повечето от реставрациите на нашите средновековни крепости хората остават с лъжливи впечатления как са изглеждали нашите крепости, защото възстановката смазва оригинала”, обяснява Филип Михайлов от Регионалния исторически музей в Перник.
Освен, за да се отдели автентичната от предполагаемата част на крепостната стена, модерните материали са използвани, защото основите няма да издържат масивно строителство. Част от експозицията на пернишката крепост са и два катапулта, които са били част от декора на филма "Спартак" сниман наблизо.
Според директора на Националния исторически музей, за да привличат туристи обектите трябва да са максимално автентични.
„Примерът с вече реализирани проекти като тези на Царевец, още при комунизма или Белчин, миналата година, показват, че когато се реставрира с естествените материали, които са били изградени - камък, хоросан, резултатите са много добри и обектите са препълнени с туристи”, посочва той.
Все още не е ясно колко ще са парите за опазването на исторически ценности през следващите години.