Концесионният договор за Банско е нарушен и фактически разтрогнат и от двете страни, тъй като е допуснато трети лица да извършват стопанска дейност и да генерират приходи на територията на концесията, с което държавата се е съгласила. Това каза на пресконференция в БТА Тома Белев от екокоалицията "За да остане природа в България".

„Ако искаме да има справедливост и да приложим закона, незаконните съоръжения трябва да се актуват на държавата и в следващия концесионен договор държавата да участва не само с площи, но и със съоръжения”, добави той.

По думите му за изминалите 15 години нито един министър на околната среда не е оспорил получаваното концесионно възнаграждение, макар Сметната палата да е констатирала с доклад ощетяването на държавата.

„Незаконното усвояване на 65 хектара над разрешените с концесията 99,55 хектара увеличава монопола в скизоната и е нарушение на конкурентното право на ЕС”, посочи Александър Дунчев от екокоалицията.

Така се променят конкурсните условия по отдаване на концесията, облагодетелства се една компания и мисля, че ЕК ще потвърди, че това е незаконна държавна помощ, коментира той.

„Новоусвоените площи около концесионната площ са в противоречие на закона и на действащия План за управление на "Пирин" и могат да съществуват само при учредяването му в нова концесионна процедура”, коментира Петко Цветков от Българската фондация "Биоразнообразие".

По думите му министърът на спорта може да иска втора кабинка, но подписа си трябва да сложи министърът на околната среда и водите и да носи отговорност много години след това.