Истински ужас преживява преди дни Румяна Йовчева. Заради пресичащ пешеходец тя и синът й „закъсняват” с 10 секунди на зелен светофар. Младежите в колата отзад не се задоволяват само с характерните за такава ситуация мигания с фаровете и клаксони, те започват гонка.
Половин час след полунощ Румяна и нейният син, който е зад волана, са преследвани по „Цариградско шосе” от Горубляне до Алея Яворов. Миниванът спира пред колата им, от него излизат 4 млади момчета „във видимо превъзбудено състояние”, размахват юмруци. Отказват се от гонитбата чак в района на камера на КАТ.
От кадри от камерата на bTV на булевард "Цариградско шосе" също личи агресивно поведение на пътя в същия час, макар че колите е трудно да бъдат разпознати.
Румяна разказа в студиото на „Тази сутрин”, че по време на преследването 3 пъти звъни на 112. Никакъв резултат – операторката един път даже си позволява да я нарече „треперещата госпожа”.
На следващия ден започва ходенето по мъките. След като лесно подава заявителски материал в КАТ, Румяна е пренасочвана първо към 4РУ (по местоживеене), а след това – първо към Седмо, а след това и към Осмо. Служителите били подчертано неучтиви, дали й и погрешен адрес на едното от районните. След много загубени часове и обиколка на столицата, жалбата е подадена.
В ефир се включи шефът на СДВР Младен Маринов. Той съобщи, че агресивният водач е установен – 20-годишен младеж. Заедно с него се возел и 22-годишен, който междувременно бил арестуван по друго досъдебно производство. Според техните твърдения в минивана са се возели още две момичета.
Маринов посочи, че се събират данни за случилото се и е възможно да се стигне до наказания – както за малките джигити, така и за полицаите, които са проявили лошо отношение към Румяна. Шефът на СДВР обясни, че се извършва реорганизация, чиято цел е пуснатата в което и да е районно управление жалба да се разпределя по служебен ред там, където трябва да се разгледа.
Хулиганите – извън пътя
Хулиганството на пътя да влезе в Наказателния кодекс и минималното наказание за него да е отнемане на книжката за една година с възможност пострадалият допълнително да си търси правата. Това предложи председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев (РБ).
В студиото на „Тази сутрин” той подчерта, че е важно да не се стигне до ефекта на доминото и след толкова многото случаи на саморазправа на пътя, хората да започнат да се въоръжават.
„Започваме да възприемаме другите шофьори като зверове”, коментира и социалният антрополог Харалан Александров. Той отбеляза, че пътният хулиган е човек, който е в мания и се чувства безсмъртен. Затова и кампаниите за нормалност на пътя са успешни само когато се насочват към живота и здравето на останалите пътници в колата.
„Проблемът е с рецидивистите – проблемът е когато си направил нещо, но не си почувствал силата на закона зад себе си и повтаряш и потретваш”, отбеляза Ананиев. Според него обучението на шофьорите също не е достатъчно – часовете кормуване трябва да са поне двойно повече от сегашните 31 и да включват много повече каране през нощта.
„Законът е променян 60 пъти. Един човек, който нарушава закона, излиза и насмита n на брой автомобили трябва да бъде наказан. Голяма част от хората не познават Закона за движение по пътищата. С експертите, които знаят как да се справят с това нещо, за 6 месеца може да се направи така, че да намалеят катастрофите и подобните инциденти”, коментира и Председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов.
По думите му голяма част от агресивните шофьори търсят аудитория. Според него трябва да се инвестират повече пари за камери, защото те се изплащат за 2-3 месеца.
„Хора, които изглеждат непоправими, които нямат социален инстинкт, просто трябва да бъдат изведени от оборот – на тях просто не трябва да им се дава да карат коли”, заяви Харалан Александров.