Срещу високите сметки на ток, който е с ниско напрежение протестират в Благоевградско. Хора от обособеното като квартал село Айдарово се оплакват, че декемврийските им сметки са между 50 и 100% по-високи от тези, които са платили през ноември. В същото време токът е с нестандартните 140 волта, вместо 220 и електроуредите им горят постоянно.
Антон Павлов е меко казано изненадан от последната си сметка за ток. Отоплява къщата си с парно, което предполага еднакви фактури за тока през всички сезони. За декември обаче сметката му е два пъти по-висока от обичайното.
„Обикновено сметките са през добрите месеци с ниска консумация между 80 и 120, в момента сметката надхвърля вече 200 лева. Отоплението ми е на твърдо гориво и имам бойлер и постоянно включени хладилници, които предполагам и е така, аз съм електроинежер и мога да го заявя това нещо, през студените месеци те имат по-добра ефективност и би трябвало консумацията, която е направена през декември и януари да бъде по-ниска, отколкото през останалите месеци”, казва мъжът.
Той си обяснява разликата с умишлено прехвърляне на суми за новата година, защото не вярва електромерите да са манипулирани. Съседът му пък получава сметка за ток от 107 лева, въпреки че за празниците къщата била празна – 10 дни семейството било на гости.
За капак уредите гърмят един след друг – по няколко телевизори, прахосмукачки, микровълнови фурни вече са в историята.
Въпреки че обособяващото се като квартал село все повече се разраства, не се строи втори трафопост.
А срещу нереалните сметки за ток въстана цял Благоевград. В понеделник вечерта недоволните излязоха на протест и поискаха пълна ревизия на декемврийските сметки за електроенергия.
От ЧЕЗ отговориха, че на дружеството се падат само 17% от крайната цена. Това означава, че при сметка от 10 лева, при ЧЕЗ остават само 1.70 лева, а останала сума се изплаща по веригата участници в процеса, включително производство, пренос, разпределение, зелена енергия и т.н.
Всички тези елементи са показани на отделни редове във фактурата, която клиентите получават. Цените на електроенергията се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която е независим орган. Като такива, те единствени в България могат да тълкуват и разясняват промените в цената за потребителите, посочват още от ЧЕЗ. И добавят, че има процедура, при която се покриват щетите за ремонт на повредените електроуреди в случай на проблем, причинен от енерегодружеството.