Против компроматното и жълто говорене съм. Има граници в медиината среда, чието преминаване трябва да се означи като проблем – да се насочи общественото внимание към тях. Моята оставка има и този смисъл – тя не е самоцелна, а иска да предизвика публичен разговор. Това заяви доцент Георги Лозановв студиото на "Тази сутрин" по bTV.
във връзка с причините, поради които подаде оставка от поста си на дългогодишен председател и член на Съвета за електронни медии (СЕМ) в четвъртък.
Лозанов подаде оставка като председател и член на Съвета за електронни медии (СЕМ) в четвъртък. Като мотив той посочи нежеланието си да подпише регистрацията на телевизия ПИК, на собственика на едноименния сайт.
По думите на експерта медиата е заявила своето лице в интернет пространството. Агресивната и враждебна реч, която се генерира в интернет пространството, е границата, за която говоря. Има риск тя да навлезе и в регулираната медиина публичност на радиото и телевизията, допълни той.
По думите му агенция ПИК е типичен представител на това агресивно, често жълто, и компроматно говорене. В интернет този тип изказване е създало някакъв вид търпимост и влияние, смята експертът. Въпреки това онлайн пространството дава много свобода, но малко доверие, поясни той. Според Лозанов, когато агресивната реторика навлезе в регулираната среда на радиото и телевизията, тя ще натрупа доверие и ще започне да звучи „повече като истина”.
Критиката ми не е само към агенция ПИК и конкретния повод, защото процесът започна по-рано. Усещам го като вълна, която може да се излее в телевизионното пространство.
Като пример за резултат от подобно „отприщване” на агресивната реторика, доцентът посочи нашумялата ситуация между собственикът на агенция ПИК Недялко Недялков и Слави Трифонов. По думите му такъв тип общуване, което накърнява ред човешки права и достойнството.