В България вече се развива така наречената "гражданска наука", в която хора без академични познания участват в събирането на данни. Точно на тях разчитат организациите, които се занимават с мониторинг на биоразнообразието.

Българското дружество за защита на птиците разчита много на доброволци. Благодарение на стотици хора от цялата страна експертите могат да проследяват числеността на птиците и да правят анализите си.

Светослав Спасов от БДЗП посочва, че мониторингът на обикновените видове птици се прави от 2004 г. и е основан изцяло на доброволното участие на млади хора, които отделят от свободното си време.

Най-важното за участието е желанието. Дори да познавате само врабчета и гълъби, може да сте полезни за тяхното преброяване. Деница Матова е доброволец от година. Прекарва цялото си свободно време сред природата и вече се е научила да разпознава почти всички птици, които се срещат в България.

Участвала е в 2 преброявания.

„Моето участие, тъй като съм от Габрово родом, а там няма много доброволци, които въобще да наблюдават какви са тенденциите с обикновените видове, участвах там, като моята площадка беше между едни махалички в Предбалкана. Интересното е, че за там няма почти никаква информация какво се среща изобщо, така че това, което аз направих като проучване ще бъде полезно и ще се използва”, казва Деница.

Наблюденията на доброволците помагат да се определят тенденциите в числеността, концентрацията и разпространението на птиците.

Тази информация е част от индикаторите за развитието на държавата и всяка страна член на евросъюза трябва да я предоставя.