Доброто е пандемия – когато възникне случай с необходимост да се помогне, много хора искат да дарят. Това констатира Николай Николов – Ник от форума Offroad Bulgaria, който има солиден опит в дарителските и доброволческите акции.

„Заради колапса в държавата и обществото обаче дарителят се оказва в положението на социален арбитър, а не бива да е така”, коментира обаче той, след като стана ясно, че Евгени Стефанов – бащата, който отглежда сам двете си деца с 80 лв. на месец, има още две деца, живеещи при майката, а семейството е разделено заради спор за сметка за ток от 900 лв.

Десетки зрители помогнаха на Евгени след репортажа за него в сряда. Децата вече имат дрехи и обувки, ученически пособия, компютър. Щедър дарител ще изпрати плазмен телевизор, банковата сметка също е набъбнала с парични дарения.

„Енергията трябва да бъде канализирана”, препоръча Николай Николов. „За акцията в село Бисер след наводнението сме получили над 200 чувала дрехи, останаха 29. Когато един човек е дарил от гардероба си, не можеш да ги изхвърлиш, положихме много усилия да ги разпределим другаде”, обясни той и даде пример с организацията на Offroad Bulgaria, където чрез софтуер се прави разпределение на нуждите и на идеите за дарителство.

За предаването на доброто разказа Милка Ванкова – самотната майка от Казанлък, която отглежда четирите си деца, работи в Общината и в същото време успя да завърши висше образование.

„След репортажа за нас получихме телевизор от Кърджали, печка и хладилник от Дупница, лаптоп за децата, едни студенти от София донесоха подаръци лично вкъщи”, разказа Милка. „Още в деня на репортажа заявих, че не го правя, за да прося”, категорична беше тя.

„Изпратихме дрехи от децата и ученически пособия на семейството, на което изгоря къщата преди Коледа”, сподели Милка. Тя не скри, че е чула шушукания зад гърба си след репортажа, но никога не са заявявани директни упреци.

Семейната сага на Евгени Стефанов

След повишения интерес към историята на Евгени Стефанов от село Деляновци стана ясно, че освен двете момчета, за които се грижи, бащата има още две. Те живеят при майката Галина Колева. „Грижа се редовно за тях, ходя да ги виждам. Често ги срещам, защото работя в село Морава. Майката някой път ме лишава от виждането. Работи, които им подарявам, биват изхвърляни от майката”, обясни той.

Оказа се, че майката на двете момчета от година не е давала детските им надбавки в размер на 70 лева. С парите тя покривала текущите си разходи. „И аз като им дам детските, какво могат да направят с тези детски. Ще се оправят?! Когато съм нямала пари не съм им дала. Не е много редно, обаче като е навъртян този ток”, обяснява майката.

„Нямам сметка за ток 900 лв. Когато съм живял на семейни начала, за отопление се е грижил моят баща – той е карал дърва, рязал съм и аз по поляните сухи дървета. Тя изобщо не изплаща пари, преди две години баща й пускаше всички електроуреди в къщата, защото температурите бяха минусови, бойлерът беше постоянно включен. Галина лъжеше майка си, че плаща, а три месеца не беше плащала тока”, твърди Евгени Стефанов.

„„Когато плати тока, тогава ще си види детските”, заяви бабата на Ангел и Светослав Атанаска Колева. „Вие говорите сякаш не са вашите внуци, а са някакви чужди хора? Много са палави и много бели правят. Цялата махала и цялото село, полицаят и кметът най-редовни ни викаха, защото кой извършил бели - Ангел и Светльо”, оплака се бабата.

„Аз бих си помислил дали да помогна на другите деца. През трите месеца, в които съм стоял там, всички средства отиваха за ток, а токът не беше плащан. За децата ще се грижа, ще им помогна. С каквото мога, ще им помагам според възможностите си, но при условие, че майката не ми дава да се срещам с тях. Винаги съм предлагал да ги взема, но тя не ми ги дава”, каза бащата Евгени.

От своя страна социалните смятат, че е нормално да изхранваш тричленно семейство с 80 лв. на месец. „Имат условия за живот, трудно се справят, но няма някаква рискова среда. Много деца живеят в подобна среда. Повечето хора живеят по този начин по селата”, обясни пред bTV Ренета Чобанова от дирекция „Социално подпомагане" в град Свищов.

Семейство Стефанови нямат право на еднократна помощ от държавата. Според закона за социално подпомагане условията, в които живеят са повече от добри.

Само за три дни десетки помогнаха на Евгени Стефанов. И бившият министър на културата - Вежди Рашидов, е сред блогодетелите на семейството. „Изпаднах в умиление, благодарение на това, което вие излъчихте. Човешко е, не е повод за голямо афиширане”, коментира скулпорът и политик Рашидов.

„Аз не съм очаквал такава вълна, но се намериха много добри хора и ми подариха всичко, от което имам нужда – компютър, пералня. Искам да благодаря на всички – беше ми намерена работа, фирми се обадиха за ремонт на покрива, който тече”, разказа бащата.

„Ще даря от сърце всичко, което ми е излишно. Аз съм гледал всичко да е по едно, да няма дублирани – ще има доста още хора, които ще изпращат”, обеща Евгени Стефанов.

Как се промени животът на Йорданка от Забърдо

В края на декември в ефира на bTV беше разказана историята на Йорданка Митева от Забърдо и нейните две деца. Тримата буквално гладуваха в навечерието на Коледа. В отговор десетки зрители им подадоха ръка и животът им се промени.

За броени дни самотната майка и двете й деца получиха хранителни продукти, дрехи, играчки, две перални машини, телевизор, дърва за отопление и скромна сума пари. Месец по-късно равносметката е следната: „Не гладувам и съм на топло. Това е!”, споделя Йорданка.

„Исках да си променя работата. Сега работя общо за 150 лева, обаче, както те осигуряват, и данъци като плащаш - за 130 лв.” обясни майката.

Йорданка работи на 4-часов работен ден, но е една от малкото щастливки, които имат осигурена работа в Забърдо. Днес седемгодишният й син е вкъщи, а дъщеричката й е на градина. Семейството е спокойно за близките седмици, тъй като разполага с неотворени още пакети с боб, ориз и брашно.

Медийната популярност обаче си има и обратна страна. „Аз го усетих в Чепеларе, понеже брат ми е там и му ходя на гости. И много чепеларци ми завиждаха, взеха да се подиграват с мене. Че била съм лъгала. А аз никога не искам да лъжа. Аз това много го мразя! Аз си казвам самата истина. Ами, не мога да кажа от какво е. Но когато ги видях, ми викат: „Аз те гледах, ами на нас защо не ни помаган?!" Ами, викам, не знам..." споделя жената.

Макар да живее на месец с по-малко от 200 лв., Йорданка е готова да сподели част от останалите продукти с други гладуващи семейства. „Сериозно говоря - от сърце и душа! Понеже с пари не мога, защото и аз съм с малко парички, с малка заплата. А пък тия, дето са ми ги дарили спонсори, не мога да ги взема от банката. Някоя част от продуктите съм готова да ги споделя с някое нуждаещо се семейство”, заявява тя.

Йорданка предвидливо е внесла парите, получените от добри хора в банката за „черни дни". Човешката съпричастност е вдъхнала надежда у самотната майка. „Убедена съм, наистина има такива хора - с добри сърца, широки”, категорична е тя.