Поддръжници на каузата за пълната забрана за проучване и добив на шистов газ чрез метода на хидравличното разбиване раздаваха хляб в центъра на Добрич. Инициативата е по повод Световния ден срещу фракинга. Екоактивистите поискаха действащият мораториум върху добива на шистов газ в България да стане закон.
„Хлябът е символ на чистата земя и ние решихме, че това е най-добрият начин да пожелаем на нашите съграждани да сме все така единни в каузата за чиста природа. Защото заедно с правото да я ползваме, ние на първо място имаме и задължението да я пазим с грижата на добър стопанин за бъдещите поколения”, обясни позицията си Пепа Ангелова.
Около 50 души протестираха в София срещу добива на природен газ по метода фракинг. Митингът също започна с раздаването на парчета погача, за да се напомни, че благодарение на силната обществена реакция в България беше въведен мораториум на добива по метода хидравлично разбиване и така бяха спасени от екологично замърсяване едни от най-плодородните български земи – Добруджа.
Протестиращите изразиха своите опасения във връзка с решението депутати от българския парламент да обикалят европейски страни, където се осъществява добив на шистов газ. Те поискаха всички проучвания на полезни изкопаеми да бъдат проверявани на практика, а не само по документи.
Митингът беше организиран в градинката между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Народното събрание от Гражданската инициатива против проучването и добива на шистов газ по метода хидравлично разбиване.
В различни точки на планетата също бяха организирани множество прояви - протестни шествия, митинги, прожекции на филми, концерти - обединени от идеята фракингът да бъде забранен в целия свят.
За последните години световното антифракинг движение постигна немалко успехи - наложени бяха мораториуми в отделни щати и в САЩ, в райони на страни от Европа като Германия и Швейцария, в Австралия и Канада. Временна забрана за използването на метода има и в Румъния, а Чехия също е на път да наложи такава през идния месец.