До две години Министерството на здравеопазването планира да разкрие работни места за една от новите медицински специалности – лекарски асистенти.

Все още няма яснота обаче кога вече завършилите парамедици ще започнат да практикуват професията си.

Снимка: bTV

„Подигравка е много слаба дума. Лично за мен това е гавра с абсолютно всички хора, които искат да учат тази професия. Умират хора по улиците, защото няма кой да работи“, възмущава се Теодор Цанков – студент по стоматология, който през следващата година ще се прехвърли да учи медицина. Преди това завършва за парамедик и работи в Спешната помощ в Пловдив, но като шофьор на линейка. След като не може да започне работи по специалността си, Теодор решава да се включи в първия випуск лекарски асистенти преди две години.

Правителството утвърди държавните образователни стандарти за лекарски асистенти.

Снимка: bTV

Това дава зелена светлина на разкриването на работни места за специалистите.

В момента за лекарски асистенти учат 78 студенти.

Това е специалност, която има бъдещо развитие в нашата страна, наследява едновремешната професия фелдшер, коментира Христо Иванов, студент във втори курс „Лекарски асистент“.

Според ръководството на университета е необходимо да бъдат върнати правата на някогашните фелдшери.

Снимка: bTV

„Да им се дадат права да лекуват, да поставят диагноза самостоятелно, да изписват рецепти, да провеждат лечение, профилактика, имунопрофилактика, както по-рано“, поиска деканът на Медицинския факултет в Тракийски университет проф. Мая Гълъбова.

Министерството на здравеопазването планира да разкрие щатни бройки за тези студенти преди да завършат.

Все още обаче няма яснота кога ще се разкрият работни места за парамедиците. Само миналата година са се обучавали 130 души.