До 2014 година броят на бездомните кучета ще се намали с 50 на сто, а до 2016-а - с 95%. Това предвижда програма за овладяването на популацията от безстопанствени кучета в София, която бе представена пред общинските съветници от зам.-кмета Мария Бояджийска.

Замисълът е да се изградят три нови приюта - за 500 кучета в кв. "Кремиковци", за 350 - в район "Надежда" и един "Младост", в който ще има кастрационен център.

По думите на Бояджийска основните мерки за контрол на популяцията на четириногите са кастрация, обезпаразитяване и реваксинация, като на районните кметове ще се даде възможност да организират кастрационни центрове по места.

Местните власти планират също така и засилване на работата по осиновяването на бездомните животни. В тази връзка зам.-кметът посочи, че ще се ограничават до две броят на кучетата, осиновявани от едно лице. Причната за мярката е фактът, че към момента има примери с десетки осиновени животни от едно лице, които впоследствие отново са пуснати на улицата.

„При осиновяването на бездомните животни последващият контрол ще е от страна на районните кметове. Те трябва да проверяват къде е животното, дали се спазват условията за настаняването му, а ако се установят несъответствия - кучето ще се изземва и ще се настанява отново в приют”, разясни новите правила Мария Бояджийска.

Тя увери съветниците в общината, че ще се поиска промяна в Закона за защита на животните в частта, предвиждаща "надзор" на безстопанствените кучета, защото сега се дава възможност на граждани да се грижат за кучета извън дома, когато пожелаят, като в същото време не носят отговорност за поведението им.

Общината вече е получила достъп до националната система, в която се регистрират домашните кучета, но предстои създаването на национален модул за регистрирането на обработените бездомни кучета, посочи Бояджийска.

Темата за бездомните кучета в столицата предизвика общественото и медийно внимание за пореден път, след като глутница в квартал „Малинова долина” нападна и нахапа жестоко възрастен мъж – професор по икономика. Тежкото му състояние се стабилизира, но инцидентът предизвика остри реакции сред граждани и власти. Възникнаха и спорове между „Екоравновесие”, които се обявиха „за” евтанизирането на агресивните кучета, и природозащитници.

Кметът Йорданка Фандъкова до голяма степен прехвърли вината за подобни нападения на кучета върху хората, които ги хранят – често пъти със сурово месо и кокали, което прави животните агресивни и стремящи се да пазят територия. „Екоравновесие” пък обвини в частност жителите на „Малинова долина”, че възпрепятстват залавянето на четириногите.