Липсват адекватно финансиране, лекари и медицински сестри за качествено диализно лечение. Това е констатация от одит, извършен от Сметната палата за периода 1 януари 2009 г. до 30 юни 2011 година, съобщиха от институцията. Данните са изпратени на прокуратурата.
Броят на пациентите на диализа е нараснал от 2 778 през 2009 г. на 3 129 през 2011 г., което е увеличение с 13 на сто. В същото време медицинският персонал, който извършва лечението намалява поради непривлекателността на този вид дейност и недоброто заплащане.
Средната стойност за извършена диализна процедура, определена през 2005 г., не е променяна до края на 2011-а., въпреки отчетената инфлация, което създава риск от недостиг на средства за финансиране на тази дейност.
В здравното министерство липсва информация, с която да се обоснове средната стойност на диализната процедура.
Отчетените разходи от лечебните заведения са в по-големи от предоставената им субсидия, са констатирали още одиторите.
В една трета от отделенията, апаратите са на повече от 30 хиляди часа - т.е. вредни за пациента. Миналата година в държавните болници били купени нови, а общинските са останали със старите.
Само в две от проверените шест лечебни заведения са осигурени всички помещения и условия, които отговарят на изискванията на медицинския стандарт за качествено лечение.
Отговорност за решенията през одитирания период носят бившите министри на здравеопазването Евгений Желев, Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова и Стефан Константинов, посочват от Сметната палата.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова коментира, че от миналата година вече хемодиализата не се финансира от Министерството на здравеопазването, а от НЗОК.
Атанасова обеща заедно с шефа на касата Пламен Цеков да работят в една посока, така че пациентите да са доволни.