Децата от десет детски градини в София ще отглеждат сами биозеленчуци. Проектът е на фондация "Заедно", която е осигурила всичко необходимо - сглобяеми сандъчета, пръст, семена, хумус, материали и инструменти.

Опитът показва, че за целта са нужни минимум 20-30 квадратни метра от двора, за да могат децата да се разминават между лехичките, обясни пред БТА представителят на фондацията Мария Димитрова.

Биоградинките са изключително популярна по света практика за екологично образование. У нас е реализиран един такъв проект. В него миналата година се включиха децата от ЦДГ 93 "Славейче" в квартал "Лозенец" .

Идеята на проекта е да се работи както с децата, така и с родителите. Десетина майки и татковци ще трябва да помогнат с труд и да отделят няколко уикенда, в които с работни дрехи да се включат в инициативата. Те ще трябва да сглобят сандъчетата, да ги напълнят с пръст и да окопават, когато е нужно.

Децата участват в проекта от самото начало - планират градинката, рисуват как ще изглежда и какви зеленчуци ще има в нея, получават семена, които трябва да превърнат в разсад вкъщи, засаждат зеленчуците, наблюдават растежа им и ги поливат.

Оказва се, че това е идеалният инструмент за учене с преживяване, коментира Мария Димитрова, позовавайки се на миналогодишния си опит. Напреднахме и по математика, като броихме листенцата и цветенцата, както и по български език – като маркирахме видовете зеленчуци с буквички. Напреднахме в разпознаването на форми и цветове.

Като постижение организаторите отчитат и факта, че от поливане на "моите зеленчуци", децата са преминали към грижи за "нашата градинка".

За да кандидатстват по проекта, детските градини трябва да бъдат държавни, да разполагат с хубав двор, да имат позитивен екип и директор, "отворен" за алтернативните форми на екообразование, каза Димитрова.