На 17 септември църквата почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов - отдава се почит на добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.
Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена – християнка, която се казвала София. Тя имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Семейството не криело своята вяра и я изповядвали открито. За това било докладвано на император Адриан, който заповядал да ги доведат веднага при него.
Когато застанали пред владетеля, всички присъстващи се изумили от спокойствието на жените: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание. Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета останали непреклонни.
Тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. А майката била принудена да гледа нечовешките страданията на децата си. Неиздържали и на изтезанията, момичетата умират, а императорът разрешил на София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе.
Три дни след кончината на децата си умира и майка им, която също била погребана при тях. Църква почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери.
Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
Ден на София
Честванията по случай 133 години от обявяването на София за столица започнаха още от сутринта и ще продължат през цялата седмица.
Вече 20 години официален празник на града е Денят на Вяра Надежда, Любов и майка им София, а църквата „Света София” неизменно е във фокуса на тържествата. Тя дава името на града, а Васил Китов, архитектът, който разкри красотата на археологическите находки от римско време в криптата на базиликата днес стана един новите почетни граждани на столицата.
Празничен водосвет и военен церемониал даде начало на тържествата по повод деня на София. Премиерът уважи събитието, а председателят на парламента Цецка Цачева прие почетния строи на националната гвардейска част.
„София е дом за милион и половина българи. Градът е сред столиците с най-ниска безработица в Евросъюза,” каза кметът Йорданка Фандъкова. Освен завършването на втория лъч от метрото, Фандъкова посочи като свои успехи новите булеварди, пешеходните зони и 50 нови детски градини.
„Всички промени , които се правят, се правят за хората, отговорността е на властимащите и разбира се, че хората им търсят отговорност на тях и на мен,” коментира още кметът.
Йорданка Фандъкова обеща утре да бъде завършен булевард „Мария Луиза”, а до края на ноември да е готово кръстовището на телевизионната кула, което предизвиква големи задръствания, включително и в днешния ден.
София - културна столица на Европа
От днес градската минерална баня е изложбена зала за 22 фотографии, изобразяващи популярни европейски приказки, пресъздадени в българската действителност. Тук можете да видите Ромео, който чака Жулиета под панелен балкон, българската интерпретация на „Котаракът в чизми”, „Бременските музиканти”, нашенската версия на „Манекен Пис” - символът на европейската столица Брюксел.
Проектът е част именно от програмата „София културна столица на Европа за 2019 г.” и е посветен на професор Иван Шишманов - един от първите радетели за обединена Европа. Фотосите ще останат тук до 5 октомври.
Празникът продължава в Народния театър „Иван Вазов”, където общината връчва награди за постижения в областта на културата.