Масови фалити на университети до година-две, ако няма реформа – това очаква финансовият министър, след като държавата вече спаси вуза във Велико Търново с милион и половина лева.

Предупреждението е отправено на заседанието на кабинета миналата седмица, става ясно от стенограмата. Горанов и двамата вицепремиери – Томислав Дончев и Меглена Кунева - са категорични, че реформата, която започва е крайно належаща.

Това е така най-малкото заради демографската ситуация и намаляващият брой студенти. Учениците, които са завършили училище през 2010 г. са били 70 500, през 2015 г. - 53 300.

Снимка: bTV

На този фон се увеличава броят на университетите. Сега те са общо 51 - държавни и частни. Специалностите, които се учат, преди 20 години са били 200, сега са над 700.

От образователното министерство обясняват, че от новата академична година правилата се променят. Приемът  е намален с 15 на сто.  Държавата ще преценява дали да финансира програми за оптимизация на университетите  - включително сливането им.

Снимка: bTV

"Вузовете трябва да преосмислят своите стратегии, виждания за бъдещо развитие и на базата на това да вземат сериозни мерки за оптимизиране на структурите", подчерта Мария Фъртунова от МОН.

Качествени, приоритетни и защитени специалности

Финансирането също ще става по нов начин - 25 на сто от субсидията ще е на база качество на образованието.

До 2020 г. този процент ще скочи на 60.

Кабинетът вече прие списък с приоритетните специалности, върху които ще съсредоточи субсидиите. На обществено обсъждане сега е списъкът със "защитените специалности" - за тях ще се дават по 15 хиляди лева допълнително на студент.

Не е изключено да се въведе и нещо като мораториум върху разкриването на нови структури, ако съдим от стенограмата на заседанието на кабинета.

Произвеждаме безработни висшисти

Университетът във Велико Търново беше спасен от кабинета с милион и половина лева. В замяна предстои сериозна реформа, включително съкращаване на персонал в пенсионна възраст. Дълговете бяха натрупани и заради съмнителни договори по обществени поръчки и голям брой часове труд.

„Средствата ще бъдат използвани за заплащане на труда на преподавателите и служителите. Ще има, разбира се, и малко средства за капиталови разходи", посочи ректорът проф. Христо Бонджолов.

Председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев твърди, че и други университети имат финансови затруднения. Не казва обаче кои. Съгласен е, че реформите са нужни: "Не може да имаме специалности, които не са търсени, но от тях се произвеждат, образно казано, безработни висшисти, да продължим да ги поддържаме."

Според студентите реформите ще дадат ефект след време, а спасяването на вузовете трябва да стане сега.

"За да не се стигне до ситуация като Великотърновския университет и с други смятам, че една допълнителна финансова инжекция би била подходяща в момента", коментира председателят на Студентския съвет на Софийския университет Васил Силяновски.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement