Две от всеки десет деца са се срещнали на живо с някого, с когото първо са се запознали в интернет. Това показват данни от проучване на неправителствения Националния център за безопасен интернет сред 1 200 подрастващи.

Половината от децата влизат за първи път в интернет едва на 7 години. На 12 години над 2/3 от българчетата са с профили в социалните мрежи. Много от тях споделят, че добавят и непознати като свои онлайн „приятели”.

Много от социалните мрежи не позволяват регистрация на деца под 13 години. Това изискване обаче може да бъде преодоляно. В повечето случаи първите профили на децата са направени от родителите им.

Според експертите един от сигналите, че детето е в риск в интернет е броят на приятелите му в социалните мрежи. „Стандартно е за 14-15 години да имат в списъка 150-200 човека, когато този списък е много по-голям увеличава риска. Това навежда на мисълта, че детето има проблем”, коментира директорът на центъра за безопасен интернет Георги Апостолов.

Най-важното правило според експертите е първото влизане в интернет деца и родители да направят заедно. Ако детето е малолетно, на компютъра можете да инсталирате програма за родителски контрол. Използвайте настройките в социалните мрежи и ограничете профила му, така че да не е публичен.

В анкетата на btvnovinite.bg едва 7 от сто родители признават, че следят комуникациите не децата си със специални програми. Повечето просто предупреждават децата да не контактуват с непознати.