Работи ли ви се в Ирландия? Островната държава наскоро започна да се дърпа от групата на най-закъсалите в Европа - Португалия, Испания и Гърция. А вече и отмени ограниченията да се трудим там.

В последните 4 кризисни години Ирландия е наложила ограничителни мерки и нови данъци, от които е спестила 25 млрд. евро. „Това бяха изключително тежки времена за ирландците и икономиката ни, особено откакто сключихме спасителното споразумение с МВФ през 2010 г.”, казва Лусинда Крайтън, министър по европейските въпроси.

Дъблин започна ограниченията през 2008 г., когато банковата криза разтресе икономиката. Средното намаление на заплатите в бюджетния сектор е 15%. А ирландските пенсии и социални плащания паднаха с 8 на сто.

Чак през 2015 година ирландците очакват бюджетът им да не е на минус. Но още миналата година икономиката им се върна към ръст - благодарение на секторите на услугите, фармацията и туризма. През лятото страната премахна всички ограничения за български и румънски работници.

„Винаги сме вярвали в правото на свободно движение на работниците в рамките на ЕС. Това е принцип, от който и ние се възползваме. Затова се радваме и, че пазарът ни сега е отворен и за ваши работници”, коментира Крайтън.

Агенцията по заетостта не разполага със статистика за българи, заминали на работа в Ирландия. Всеки българин може да кандидатства за работа там самостоятелно, в т.ч. и чрез европейския портал за мобилност.

„Много работници дойдоха от новите страни членки на ЕС в областите на строителството и туристическия сектор. Много българи дойдоха в тези два сектора. Но има и работници в сферата на информационните и комуникационните технологии”, допълва още министърът.

Преди 5 години по 1000 българи годишно са искали ирландски социално осигурителен номер. Тази година те са само 200. Важно е да се знае, че в Агенцията по заетостта няма регистрирана частна посредническа агенция за изпращане на персонал в Ирландия. Повечето специалисти търсят работа по обяви в интернет, след което заминават за страната, в която до преди 5 години брутният вътрешен продукт на човек падна с 10 хиляди долара за 5 години и все пак остава три пъти по-голям от българския.

Министър Крайтън посети София, за да се срещне с българските правителствени представители. Двете страни имат единна позиция за запазване на ниски данъци за бизнеса. Ниската данъчна среда се смята за наше общо предимство. Засега Брюксел не го заплашва.