Родителските конфликти, в които са въвлечени деца, са най-често поставяния проблем в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Голяма част от постъпващите сигнали касаят именно такива конфликти, посочват от агенцията.
Нейни експерти са изготвили анализ за основните проблеми в практиката, както и конкретни предложения за промяна в действащото законодателство с цел защита на интересите на детето.
В преобладаващата част от случаите социалните работници констатирали, че детето се отглежда при добри условия и за него се полагат адекватни грижи от страна на другия родител. Обикновено родителят, за когото се твърди, че възпрепятства контактите с детето, е консултиран за правото на другия родител да осъществява срещи с детето си и за негативните последици при ограничаването им. Наблюдавал се обаче незадоволителен резултат от социалната работа. Майката (в повечето случаи) не съдействала за осъществяване на режима на лични отношения.
Социалните работници срещат трудности в работата при случаи на родителски конфликти, защото тогава родителите се водят от негативните чувства помежду си и без да осъзнават въвличат децата в разрешаването на спора.
Затова от ДАЗД създават междуведомствена работна група, която да разгледа съществуващите проблеми при спор за родителски права. Обект на обсъждане ще бъде и съдържанието на социалния доклад, който се представя пред съд от страна на дирекция „Социално подпомагане”.
Агенцията смята да организира широка кръгла маса по тази проблематика - с представители на родителските организации, НПО, прокуратурата, съдии от брачни колегии, адвокатура, социални работници и др.